USA ja Euroopa turud on kriisist üle saanud

09. veebruar 1998, 00:00

Reedese languse järel jätkasid USA aktsiad esmaspäeval võimsat tõusu. Dow tõusis koguni 200 punkti. Hoogu jätkus veel ka teisipäevaks, kuid kolmapäeval pöörasid suurfirmad kasumivõtu hoogustudes alla. Laiem turg oli siiski tugev ning esmaspäeval esmakordselt üle 1000 punkti tõusnud S&P500 jõudis kolmapäeval tipptasemele 1006,9 punktil. Siis jõudis langus ka sinna ning neljapäeval näitas indeks kerget langust. Üsna sarnaselt käitus ka Nasdaq, ehkki rekordtasemed jäid tehnoloogiaaktsiatel veel kaugele. Viimane tõus näitab, et suured aktsiaturud on sügisesest mõõnast lõplikult üle saanud ning positiivsed uudised Aasia ja Kesk-Euroopa börsidelt tõotavad paremaid aegu ka teistele arenevatele turgudele.

Kriisi ajal ja järel on Rootsi turg olnud mõnevõrra nõrgem kui suured Euroopa turud Londonis ja Frankfurdis ning uued rekordtasemed on esialgu kättesaamatus kauguses. Ka sel nädalal tõusis Stockholmi koondindeks vaid veidi üle 2%, näidates teisipäeval ja kolmapäeval selget langust. Selle põhjuseks peeti kasumivõttu eelneva nädala tugeva tõusu järel. Edukas oli siiski Astra, samuti muud farmaatsiafirmad, sest esmaspäevane teade selle ala hiiglaste Smithkline Beechami ja Glaxo Wellcome'i liitumisest tekitas sarnaseid spekulatsioone ka Astra suhtes. Nädala lõpul tõmbas Euroopa turgude uus tugevnemine siiski üles ka Stockholmi ning esmakordselt pärast oktoobri lõppu liikus koondindeks ülalpool 3100 punkti piiri.

Ka Helsingis liikusid aktsiate hinnad möödunud nädala jooksul üsna napilt. Spekulatsioonid käisid tavapäraselt Nokia ümber (12. veebruaril avaldatakse 1997. a tulemused), samuti metsasektori ümber, mis seni üsna tugevat tõusu näidanud. Maaklerid avaldasid arvamust, et kasumivõtuks metsasektoris on paras aeg, sest Aasia kriisi mõju neile pole veel selge. Reedene ootuspärane kasumiteade Metsa-Serlalt, millega algas kasumite avaldamise sessioon, tõigi aktsiate hinnad alla. Nokia hinda mõjutas reedel negatiivselt ka nõrk kasumiteade Qualcommilt, mis paljud investorid ootere?iimile pani. Järgmise nädala jooksul tõotab kauplemine tulla huvitavam, sest turg peab seedima üsna palju laekuvaid kasumiuudiseid.

Vene aktsiad kõikusid möödunud nädala jooksul üsna tugevalt. Esmaspäeval jätkus juba reedel alanud tõus, mis viis RTS-indeksi taas üle 300 punkti, kuid kahel järgneval päeval jõudsid hinnad tagasi nädala alguspunkti, et siis tugeva tõusuga lõpetada. Põhiliselt dikteeris meeleolu olukord võlakirjaturul. Eelmisel nädalal toimunud oksjoni ebaõnnestumine oli tugevalt negatiivne signaal ning sellekolmapäevase oksjoni tulemusi nähti hea märgina, hoolimata hiidkõrgeks kujunenud tulumäärast (GKOdel 44,96%). Reedel jõudis RTS 304 punktini ning nädala tõus on seega 6,9%. Maaklerite vaated lähitulevikule eristuvad selgelt, ühed näevad jätkuvat langustrendi, teised usuvad, et halvimast on üle saadud ning järgmisel nädalal võtab turg suuna üles.

Möödunud nädalast avaldab Riia börs ametliku indeksina uut RICI indeksit, mida seega edaspidi kasutab ka Äripäev. Indeksisse kuuluvad kõik pidevkauplemises osalevad aktsiad. Alguspunkt 100 punkti tasemel on 2. aprill 1996. Riia oli sel nädalal ka ainus Balti börsidest, mis suutis näidata arvestatavat tõusu. Kui esmaspäeval ja teisipäeval liikusid hinnad tavapäraselt alla, siis kolmapäeval hakkas Unibanka tasaselt tõusma ning neljapäeval tegid hinnad päris korraliku 3% tõusu. Ka käive tõusis pisut, kuid jäi siiski allapoole arvestatavaid tasemeid. Tõusu põhjuseks oli ülimadalatest hindadest tingitud ostuhuvi just kohalike investorite poolt. Pikka iga sellele tõusule ennustada pole põhjust, välisinvestorite eemalejäämisel vaibub see juba sel nädalal.

Leedu turg püsis eelmisel nädalal jätkuvalt koomaseisundis ning aktsiate kauplemiskäibed langesid üsna naeruväärsetele tasemetele. Hinnatõuse suutsid kolmapäeval ja reedel näidata üksikud põhinimekirja aktsiad, kuid ka need võis kanda pigem nigela likviidsuse arvele -- nagu ka tselluloositootja Medienos Plau?ase 10% languse kahel järjestikusel päeval. Lisanimekiri aga jalgu alla ei saanudki. Nimekirja liider Leedu Gaas liikus selgelt alla ning ülejäänud järgisid trendi või ei kaubelnud üldse. Maaklerite väitel raskendab turu olukorda investeerimisfondide puudumine, mis võimaldaks kohalikel investoritel mugavamalt börsiinvesteeringuid teha. Mitmed süüdistasidki valitsust sellesuunalises tegevusetuses.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing