Poola majandust ohustab kriis

04. märts 1998, 00:00

Jaanuaris ulatus inflatsioon Poolas 3,2 protsendini, mis on viimase kahe aasta kõrgeim näitaja. Mullu oli kuuinflatsioon vaid 1,1 protsenti.

Tööpuudus kasvas detsembri 10,5 protsendilt 10,8 protsendile ning tööstustoodang langes 7,3 protsenti.

Poola statistikaameti kinnitusel ei ole muretsemiseks erilist põhjust. Inflatsiooni kasvu tingis eelkõige energia, vee ja ühistranspordi hinna tõus. Toiduainete hinnad kasvasid oluliselt aeglasemalt.

Toodangu vähenemise peapõhjuseks toob statistikaamet soojadest ilmadest tingitud söe müügi vähenemise. Läinud aasta jaanuaris kasvas Poola tööstustoodang 8,1 protsenti. Tööpuuduse kasvu põhjendatakse tööjõupakkumise suurenemisega.

Mitmed majandusspetsialistid näevad kriisiohtu mujal kui jaanuarikuu majandusnäitajates. Reaalpalgad on Poolas kiiresti kasvanud, tõustes mullu 5,7 protsenti. Kaubandusbilanss on jätkuvalt suures defitsiidis.

Mõned analüütikud kardavad majanduse ülekuumenemist ja soovitavad pehmet maandumist, mis tähendaks majanduskasvu piiramist. Poola rahandusminister Leszek Balczerowicz kinnitab aga, lähiaastate eesmärk on sisemajanduse kogutoodangu 5--7protsendiline kasv. Tänavune kasvuprognoos on 5,7 protsenti. KL

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing