Lühiuudised

06. märts 1998, 00:00

Kaubandus- ja tööstuskontsern AS Estiko teeb 27. märtsil aktsionäride üldkoosolekule ettepaneku suurendada fondiemissiooni teel aktsiakapitali 29,95 miljonilt kroonilt 39,92 miljonile kroonile.

«Fondiemissioon on kavas teha aa?io arvel, emiteerides 997 200 uut aktsiat,» ütles Estiko infojuht Ilona Leib. «Aktsiakapitali suurendamine on vajalik selleks aastaks planeeritud käibekasvu rahastamiseks.»

Estiko fondiemissiooniga saab aktsionär õiguse ühe uue E-seeria nimelise aktsia märkimisele iga kolme E-seeria nimelise aktsia kohta. BNS

Eesti tarbijateühistute keskühistu (ETK) nõukogu hakkab esmaspäeval arutama konkursi korraldamist ettevõtte uue juhatuse moodustamiseks.

«Esmaspäeval on nõukogu koosolekul kavas määrata ära uue juhatuse moodustamise ja töötamise põhimõtted,» ütles ETK nõukogu esimees Tõnu Uibopuu. «Nõukogu peab otsustama, kas juhatuse liikmete leidmiseks korraldatakse sisemine või avalik konkurss.»

Uibopuu sõnul on nõukogu eesmärk muuta ETK juhtimine ja nõukogu poolne kontroll senisest tõhusamaks ning seetõttu on kavas teha muudatusi ka juhtimistasandis.

«Meil on abiks üks konsultatsioonifirma, kes aitab juhtimist ümber korraldada,» ütles ta. BNS

Balti riikide tolliametid tahavad sõlmida tuleval aastal kehtima hakkava ühtse transiidilepingu, mis hõlbustab Eestit, Lätit ja Leedut läbiva transiidi tolliprotseduure.

Suvel kirjutavad pooled alla lepingule, mis näeb ette tagatiste süsteemi, ühtsed tolliprotseduurid ja transiidi deklareerimise korra, otsustasid esmaspäeval Riias kohtunud Baltimaade tolliametite kõrged ametnikud.

Läti tolliameti ekspert Guntis ?tamers ütles ajalehele Biznes & Baltija, et leping kiirendab ja lihtsustab tolliprotseduure, sest kolme riigi tollid tunnustavad ühes riigis kinnitatud deklaratsioone.

Leping peab jõustuma tuleva aasta 1. jaanuaril. BNS

Eesti erametsaliit (EEML) leiab, et valitsuses ettevalmistatav metsaseaduse eelnõu piirab metsaomanike seaduslikke õigusi ning ei reguleeri metsamajanduse probleeme.

«Uue metsaseaduse eelnõu ettevalmistuskomisjon on teinud otsustamisõiguslikuks vaid ametkonna, arvestamata Euroopa Liidus kasutatavat kaudse avaliku õiguse põhimõtet,» teatas erametsaliidu tegevdirektor Toomas Lemming.

EEML leiab, et metsaseaduse eelnõu ei reguleeri probleeme, mida peeti vajalikuks lahendada metsapoliitika väljatöötamisel. BNS

Kinnisvaraarendusfirma Pro Kapital korraldatud konkursi Tallinna kesklinnas asuva Admirali kvartali esimese etapi rekonstrueerimiseks võitis AS EMV, ütles Pro Kapitali juhatuse liige Andrus Laurits.

EMV alustab tööd käesoleva aasta märtsis, kaks maja üldpinnaga 4300 ruutmeetrit valmivad oktoobris.

Linnahalli kõrval mere ääres asuva Ilmarise hoonestu baasil rajatavasse Admirali kvartalisse tulevad kortermajad ning kaubandus- ja teeninduspinnad. BNS

Tartumaa ettevõtluse ümarlaud pakkus Eesti ekspordiagentuurile Aasta Eksportööri auhinnale kandideerima 11 Tartumaa firmat, teatas Tartu maavalitsus.

Tartumaalt kandideerivad tiitlile Rait, Isover- Klaasvill, Elvex, Ilves-Extra, Samelin, Ühinenud Meiereid, Tarmeko, Sangar STC, Tarkon, Estiko-Plastar ja Ösel Foods.

Ümarlaua tehtud valiku aluseks olid statistikaametiandmed Tartumaa firmade eksporditegevuse kohta. ETA

Eesti väike- ja keskmiste ettevõtete assotsiatsioon (EVEA) valis kolmapäeval ühenduse presidendiks rõivafirma Bastion omaniku ja juhi Indrek Stahli.

Üldkogu valis EVEA asepresidentideks senise presidendi Toomas Niinemäe ja Vello Vallaste.

EVEA 1998. aasta volikogusse said Heldur Meerits, Uuno Ader, Mati Senkel, Lembit Tuur, Anatoli Beilinson, Arvo Sarapuu, Juhan Hindov, Jaanus Glaase, Tiiu Mägi ja Tiit Raag.

EVEA tänavused prioriteedid on sekkumine väikeettevõtlust puudutavasse seadusandlusse, väikeettevõtjatele laenugarantiide väljatöötamine ja käivitamine, Euroopa Liitu astumise temaatika tutvustamine liikmetele ja EVEA liikmeskonna kasvatamine, teatas EVEA. BNS

Tallinna börsil oli veebruaris jätkuvalt suurim maaklerifirma Hansapank, mille tehingute käive andis 39 protsenti börsi kogukäibest.

Võrreldes jaanauriga kasvas Hansapanga osakaal käibest 13 protsendipunkti võrra.

Hoiupanga tehingute käive moodustas 19 protsenti ja AMG Investeeringutel 10 protsenti börsi kogukäibest.

Cresco Väärtpaberite ja Ühispanga tehingute käive andis vastavalt 6 ning 4 protsenti börsi kogukäibest.

Tehingute arvult oli veebruaris teist kuud järjest esikohal Hoiupank, tehes 24 protsenti kõigist börsitehingutest. BNS

Eesti maksukoormus jääb ka 1998. ja 1999. a ligikaudu praegusele tasemele ja võib ka pisut väheneda, ennustab rahandusministeerium.

Rahandusministeeriumi arvutuste järgi on 1998. aastal Eesti maksukoormus 35,6 protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT), mis on 1,3% vähem kui 1997. a.

Maksukoormus väheneb tänu SKT suurenemisele, maksud ise ei muutu, ütles rahandusministeeriumi pressiesindaja.

1999. aastaks ootab rahandusministeerium veel väikest maksukoormuse alanemist -- 35,3--35,5 protsendini. «Maksukoormust võivad tõsta muutused, mis tulenevad harmoniseerumisest ELi maksuseadustega,» ütles pressiesindaja.

Esialgu hindab rahandusministeerium 1999. aasta eelarve tulude mahuks 16,5--18 mld krooni 1998. a 14,9 mld krooniga võrreldes. BNS

Peaminister Mart Siimann müüb kinnisvarabüroo vahendusel 1,5 miljoni krooni eest oma Tallinna vanalinnas asuvat luksuskorterit, mille ehitamine jäi tal enda sõnul rahapuudusel pooleli.

Tallinna vanalinnas Müürivahe 31 asuv ligi 200m² korter on ajalehtedes ilmunud kuulutuste järgi ehitusjärgus.

Siimann laenas veel riigikogu liikmena Ühispangast korteri ostmiseks ja väljaehitamiseks miljon krooni.

Ligi 19 000 krooni kuus palka saav Siimann on mitmel korral tunnistanud, et tal koos abikaasaga on pangalaenu tagasi maksta ja korteri ehitamise eest tasuda üsna raske.

Ajakirjandus on välja arvutanud, et pangale peaks minema suurem osa tema ministripalgast. BNS

Rahandusministeerium prognoosib 1999. a majanduskasvuks 6 ja tarbijahinnaindeksi kasvuks 8--8,5%.

6% majanduskasv on «võimalik positiivne eesmärk, mille saavutamiseks on teatud eeldused,» ütles minister Mart Opmann eile.

1997. a SKT kasvuks hindab rahandusministeerium esialgseil andmeil 9,5%. 1998 prognoos on 5,5%. BNS

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:14
Otsi:

Ava täpsem otsing