Kulude vähendamine kommunaalteenuste arvel

09. märts 1998, 00:00

Kommunaalteenuste osas kokkuhoiu saavutamiseks tuleb pärast tarbimise mõõtmist ja kulude analüüsi välja selgitada ülekulu põhjused.

Suurima osa ekspluatatsioonikuludest moodustavad kulud kommunaalteenustele. Seetõttu on maja haldamisel oluline pöörata tähelepanu kommunaalkulude vähendamisele, seda enam, et tihti on kulud põhjendamatud. Ülemäära suure kulu põhjusi võib olla väga palju. Toon siinkohal välja vaid enamlevinud neist:

 • üldelekter:
  -vargused (hinnanguliselt esineb korralikult haldamata majades vargust ca 70% juhtudest);
  -valgustusre?iimi mittejärgimine (nt tuled põlevad päevasel ajal);
 • külm vesi:
  -jooksvad WC-potid (vanade nõukogudeaegsete pottide pealtnäha väikese nirisemise tõttu kulub ööpäevas isegi kuni 10 m³ vett tühjalt, mis ületab 1,5--2kordselt ühe inimese normaalse kuise tarbimise);
  -tilkuvad segistid;
  -lekkivad torude liitekohad (enamasti seintetagused);
 • soe vesi:
  -tsirkulatsiooni puudumine;
  -soojustamata torustikud;
  -lekked;
 • küte:
  -piirete vilets soojuspidavus (puudulikud normid, puudulik ehituskvaliteet, aja jooksul ära vajunud või riknenud soojustus);
  -kulunud või plaanitult hõredad aknad (nn karpmajades lahendati ruumide infiltratsioon ebatihedate ehituskonstruktsioonide abil);
  -lagunenud ja korralikult mittesulguvad välisuksed;
  -tasakaalustamata ja/või lekkiv küttesüsteem;
  -soojustamata kütte magistraaltorustikud;
  -õhk küttesüsteemis;
  -mittereguleeritav soojussõlm;
  -pidevalt avatud ventilatsiooniavad (üldjuhul inimesed ei vaevu neid sulgema).
 • Kui ülekulu põhjused on selgeks tehtud, siis tuleb välja selgitada vajalikud meetmed ja neid rakendada. Vaagima peaks kõiki lahendusvariante, näiteks:

 • avade tihendamine;
 • lekete likvideerimine;
 • soojussõlme rekonstrueerimine;
 • gaasikatla paigaldamine jne.
 • Kõik lahendused (nt fassaadi soojustamine) ei ole kohe võimalikud, seda kas või finantseerimise poolest. Samuti on tehnilise külje probleemidega -- nt karpmajade akende tihendamine on ventilatsiooni puudumise tõttu toonud kaasa niiskuse tõusu, mistõttu välispiire märgub ja soojuspidavus pigem väheneb.

  Elektrivarguste likvideerimine, akende tihendamine, välisuste remont, küttesüsteemi läbipesu, süsteemi tasakaalustamine, automaatsete õhutusventiilide ja automaatika paigaldamine ning lekete likvideerimine ei nõua väga suuri kulutusi, kuid selliste meetmete abil on võimalik saavutada vähemalt 15protsendiline kokkuhoid.

  Küttesüsteemi automaatne reguleerimine annab suurt efekti just soojade ilmadega ja kevadeti, kokkuhoid sel perioodil võib olla isegi 50%.

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Äripäeva raadio 92.4

  Hetkel eetris

  Kava

   Vaata kogu kava
   Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
   28. November 2011, 18:15
   Otsi:

   Ava täpsem otsing