Amalfi rannikul puhkavad maailmakuulsused

10. märts 1998, 00:00

 • ajavahe Eestiga -1 tund
 • Schengeni viisa, 30päevase viisa hind 415 kr
 • raha on soovitatav vahetada pankades, mis on avatud kella 8.30--13.30 ja õhtupoolikul vaid tunniks. Rahavahetuspunktides on kurss kehvem. Üldiselt võetakse vahetatavalt summalt kindel summa, mitte komisjonitasu, mistõttu on otstarbekam vahetada korraga rohkem
 • auto rentimisel peab olema vähemalt 21aastane, rentijal peab olema vähemalt aastane juhistaa? ja kehtiv krediitkaart, sularaha ei aktsepteerita. Rendi hinnad algavad 150 000 liirist ööpäevas (1200 kr)
 • jalgrattarent keskmiselt 5000 liiri (40 kr) tunnis või
  15 000 liiri (120 kr) päevas
 • rannakaid on tasulised, hinnad varieeruvad randadel pisut. Keskmiselt maksab sissepääs 15 000 liiri (120 kr), hind sisaldab ka kaht lamamistooli ja kaht päikesevarju
 • ekskursioonide hinnad varieeruvad: reisibüroodel võib sama nimega ekskursioon sisaldada erinevaid teenuseid. Hinnanäiteid: päevane ekskursioon Rooma (koos lõunasöögiga) maksab ca 95 000 liiri (760 kr), päevane ekskursioon Pompeisse ja Vesuuvile maksab ca 46 000 liiri (370 kr), Caprile
 • 53 000 liiri (425 kr), lastele on 30% hinnaalandus
 • ekskursioonide hind ei sisalda üldjuhul muuseumipileteid. Näiteks maksab sissepääs Pompeisse 12 000 liiri (96 kr), Herculaneumi 5000 liiri (40 kr), villa St. Michelesse Capril 6000 liiri (48 kr)
 • lõuna korralikus restoranis maksab ca 30 000--70 000 liiri (240--560 kr), praad maksab alates 12 000 liirist (96 kr), eelroad alates 8000 liirist (64 kr). Einestades tuleb silmas pidada, et lisandid on menüüs tavaliselt eraldi. Enamik hotelle müüb majutust vaid koos hommiku- ja õhtusöögiga. Arvestades restoranide küllaltki kõrget hinda, on hotellide toit soodne, ka maitsev einestamisvõimalus
 • veinipudel maksab alates 7000 liirist (56 kr), tass kohvi ca 2000 liiri (16 kr)
 • paljude teeninduses töötavate itaallaste igapäevane sissetulek sõltub otseselt jootrahast, mistõttu seda oodatakse rohkem ja pealetükkivamalt kui paljudes teistes kohtades. Ehkki 15% teenustasu on lisatud enamiku restoranide ja hotellide arvetele, eeldatakse teilt teist samapalju. 15% jootraha ootavad ka taksojuhid. WC koristajad, uksehoidjad, pakikandjad jt ootavad 1000--2000 liiri (8--16 kr)
 • sisseostudest huvitujatele on Itaalia tõeline ostuparadiis. Siin leidub suures valikus ja kvaliteetseid nahktooteid (kotte ja kingi), hinnad on soodsamad kui Eestis ja valik kahtlemata laiem. Leidub kauneid üleriideid ja ehteid. Eriti populaarsed on Napolile omased kameed ja korallehted. Turistide hulgas on soositud ka keraamika ning huvitava disainiga kodutarbeesemed. Miks mitte tuua suveniirina kaasa punase pipra või küüslauguvanik
 • Vahemaad:
  - Sorrento--Rooma 260 km;
  - Sorrento--Napoli 48 km;
  - Sorrento--Pompei 28 km;
  - Sorrento--Herculaneum 39 km;
  - Sorrento--Vesuuv 47 km
 • Restoranid ei ole odavad ja seal oodatakse, et sööte korralikult, mitte toitu ja restorani eelarvet narrides
 • Napoli ja Salerno lah-tede järsud rannikud on antiikaegadest olnud lõbustustele ja luksusele pühendunud roomlaste Rivieraks. Amalfi ranniku 45 km pikkust rannateed peetakse kauneimaks maailmas.

  See ühendab terve rea rannikulinnakesi, mis kunagi moodustasid Itaalia vanima mereriigi Amalfi. Tänapäeval on need muutunud Itaalias üheks populaarseimaks puhkusepiirkonnaks.

  Siin leidub ka kummalisi vastandeid -- kõrgel mägedes on ikka veel külasid, milleni ei vii ükski maantee, rannikul, tühise vahemaa kaugusel, kogunevad sumedatel suveõhtutel maailma rikkad ja ilusad, et eksklusiivsetes kalarestoranides unustamatuid õhtuid veeta.

  Ranniku turismikeskuseks on kujunenud järsule rannakaljule ehitatud Sorrento, Napoli lahe Grande Dame, natuke vanamoodne, kompaktse arhitektuuriga ja elegantne.

  Sorrento puhul paeluvad inimlikud mõõtmed: peaaegu kõik oluline on käe-jala juures ja jalutuskäigu kaugusel.

  Otse peaväljakult Piazza Tassolt läheb järsk ja käänuline tee alla sadamasse Marina Piccolasse, kust väljuvad laevad Caprile ja Napolisse.

  Puhkuse Sorrentos teeb ainulaadseks võimaluste mitmekesisus. Campania maakond ühendab endas Napoli suurlinliku anarhia Capri saare ja Amalfi ranniku aristokraatse võluga. Paljud ajaloolised kohad on otseselt seotud antiikmütoloogiaga, Campania on Antiik-Rooma mälestusmärkide poolest rikkaim piirkond Itaalias.

  Välja kaevatud Rooma linnad Pompei ja Herculaneum ning kolm fantastiliselt säilinud kreeka templit Paestumis on Sorrentole väga lähedal. Herculaneum on kahest Vesuuvi purske poolt hävitatud linnast vähem tuntud, ent mitmes mõttes huvitavam -- linn mattus tuha, mitte laava alla ja siin on säilinud palju mööblit, kunstiväärtusi ja ainulaadseid tarbeesemeid.

  Pompei ekskursiooni võib ühendada Vesuuvi külastusega: sellel tänini toimival vulkaanil saab ronida peaaegu kraatrini. Lisaks saab Sorrentost minna päevasele ekskursioonile Rooma, samuti Napoli lahe lummavatele paradiisisaartele Caprile ja Ischiale. Põnev on ka ekskursioon mööda maalilist Amalfi rannikut, mille võluvates linnakestes puhkab suviti aukartustäratav hulk maailmakuulsusi.

  Kindlasti tuleks käia Napoli lähedal Itaalia suurejoonelisimas kuningalossis Casertas, mis valmis 18. sajandi teisel poolel.

  Kõige sellega on hõlbus tutvuda ka omapäi: Napoli ja Roomaga on regulaarne rongiühendus, Napolisse pääseb ka tiiburiga ja pilet maksab vaid natuke üle 100 krooni. Ka Capri ja Ischiaga on regulaarne tiiburiühendus.

  Meile ehk vähem tuntud Ischia on regiooni viinamarjakasvatuse keskus, samuti on saarel soojad ja tervistavad termaalveeallikad.

  Capril pääsete sadamast köisraudteega üles Capri linna, sealt omakorda bussiga Anacaprile, mille suurimaks vaatamisväärsuseks on Axel Munthele kuulunud ja tema poolt kuulsaks tehtud villa St. Michele. Capril käies tuleks teha ka paadisõit müstilise sinise valgusega grotti Grotta Azzurra.

  Mööda Amalfi rannikut sõidab liinibuss, mis teeb linnakestega omapäi tutvumise lihtsaks. Bussi soovitangi rendiautost rohkem -- Amalfi kitsas ja väga käänuline rannikutee on juba iseenesest ohtlik, pealegi on itaallased autojuhtidena hoolimatud.

  Klassikalised liivarannad puuduvad Sorrentos sootuks. Mere ääres päevitada ja meres ujuda saab kaljude alla ehitatud rannakaidel, millel on naljakad värvikirevad riietumiskabiinid, lamamistoolid, päiksevarjud ja kohvikud.

  Linnast rannikut pidi välja sõites leiab väikseid liivarandu, mis on suvel ülerahvastatud. Jala läbi vee sumades või paadiga pääseb tillukestele romantilistele eraldatud rannasoppidele ja koobaste juurde.

  Toidud
  Itaalia restoranides einetamine pakub vaieldamatult suuri naudinguid. Mõiste itaalia köök on lihtsustatud üldistus, sest igal maakonnal on omad traditsioonilised road. Toidu hõrgule maitsele annab lisavürtsi ümbruskond: vaade mõnele kirikule, väljakule, tuledesäras lahele. Kerge eine või tass kohvi mõnes Sorrento kõrge kaldapealse kohvikus on unustamatu elamus.
  Campania maakond on maailmale kinkinud kaks universaalset rooga -- pasta ja pitsa. Ükskõik kui palju te elus seda söönud olete, Itaalias maitseb see teisiti ja erineb tunduvalt ülemaailmselt pakutavatest kiirsöögivariantidest.
  Levinuim toit on pasta, mida süüakse nii eel- kui põhiroana. Pastat on tosinates variantides ja erinevate kastmetega: alla Napoletana (tomatikaste), aglio e olio (küüslaugu, õli ja peterselliga), alla Siciliana (terava t?illipipraga)
  Restoranis võiks kelnerilt küsida päeva eriroogi. Tavaliselt on need ka soodsaima hinnaga. Eelroogade valik on rikkalik, tuleb silmas pidada, et tihti on eelroa ports nii suur, et sellest jätkub kergema nälja kustutamiseks.
  Populaarsed on mereandidest valmistatud söögid. Zuppa di pesce, mis sobib ka pearoaks, kujutab endast rikkalikku kalasuppi tomatite, küüslaugu ja maitseainetega. Proovida tuleb ka Fritto misto di maret't, hiiglaslikku kuhja maitsvaid friteeritud mereelukaid.
  Veinid
  Piirkonna kuulsaim vein onlacrima Christi (Kristuse pisarad). Napollased armastavad seda juua kalaroogade juurde. Lihatoitudega proovige purpurset Gragnanot. Homeros kiitis tumekollast värvi Falernot. Vesuuvi nõlvadel kasvatatud viinamarjad annavad veinidele kergelt mõrkja maitse. Väga tuntud ja armastatud on kohalik sidruniliköör limoncello.

  Sorrento on Eesti reisikorraldajate jaoks uus sihtpunkt. Wris Toursi nädalased lennureisid väljuvad laupäeviti 2. maist 18. juulini. Kahetärnise hotelliga pakett maksab ca 7000 krooni, kalleima majutusega, eksklusiivses 18. sajandi villas, reisipaketi eest tuleb loovutada ca 14 000 krooni. Wris Toursi pakett sisaldab peale lennu ja majutuse ka hommiku- ja õhtusöögi (kõige odavamas hotellis on ainult hommikusöök). Üksnes lennupilet Tallinn--Napoli--Tallinn maksab ca 6000 krooni.

  Soome reisikorraldajatest pakub maist kuni septembri lõpuni nädalasi Sorrento-pakette Aurinkomatkat. Odavaim on mais ja augustis, mil ühetärnise majutuse puhul maksab pakett ca 7020 krooni, kolmetärnisega aga ca 8320 krooni. Kuid teil tuleb arvestada, et need hinnad on Helsingist ja neile peab liitma Tallinna--Helsingi--Tallinna lennupileti ca 1700 krooni.

  Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  28. November 2011, 18:15
  Otsi:

  Ava täpsem otsing