Ka puhkus peaks olema isikupärane

25. märts 1998, 00:00

Veel viis aastat tagasi töötasid Eesti ärimehed 24 tundi ööpäevas ja 365 päeva aastas. Neid, kes tunnistasid, et nad laupäeval ja pühapäeval ei tööta, ei võetud äriringkondades eriti tõsiselt. Isegi arenenud riikide ärimehed, kes tööpäeviti kella viiest golfimängu harrastasid, näisid veidi veidrikena.

Nüüd on puhkuse jaotamine suve- ning talvepuhkuseks sama loomulik kui puhkus ise. Kuna Eestis pole talvel lund ega ka suvel sageli sooja, on puhkuse veetmine välismaal mõistetav. Paraku ei taga üle piiri sõitmine iseenesest veel sobilikku puhkust.

Olen kaks korda võtnud uut aastat vastu välismaal. Esimene kord Egiptuses ning teine kord Lapi tundras. Need olid kaks täiesti äärmuslikku valikut. Vana-aasta viimasel päeval Punase mere korallide vahele sukelduda oli kahtlemata mõnus. Kõik järgnev, aastavahetuse rituaal Hurghadas, meenutas aga pigem sürrealistlikku janti. Aastavahetus pakaselisel Lapimaal, Soome kõige põhjapoolsemas tipus, oli vähemalt minule hingelähedasem. Head enesetunnet ei rikkunud seegi, et olime küla ainsas ? la carte-restoranis ainus eesti keelt kõnelev laudkond. Mujal räägiti vene keelt. Jõukate suurperekondade rituaalid olid meeldejäävad ning soome teenindajate suhtumine aupaklik. Ajalugu oli teinud arenguspiraalil ringi ning vene bojaarid särasid taas oma vara paistel. Olgu puhkusevalik kuitahes läbimõeldud, ootamatusteks tuleb alati valmis olla. Sellepärast ei saa ma aru ärimehest, kes aastast aastasse veedab oma talvepuhkuse Taimaal Pattayas, turistide põrgus. Saada omainimeseks seal, kuhu pole jäänud jälgegi tai põliskultuurist, ei ole väärtus, mille poole püüelda. Hiiglaslikku lõbumaja meenutav Pattaya ei maga ööl ega päeval. «Tegelik Taimaa on põhjas, Chiang Mai ja Chiang Rai. Pattaya on põlenud maa,» ütleb inglise lendur, kes elanud Tais üle kümne aasta.

Ehk peaksin olema tolerantsem ning aktsepteerima, et inimeste ootused puhkuse osas on erinevad? Kõrghotellid, basseinidega pargid, kitsuke liivane rannariba ja meri... Kui rahuldud sellega, polegi vahet, kas oled Dubais, Tais, Keenias, Hispaanias või isegi Ameerikas. Kultuuride, tavade, rasside eripära märkad tegelikult alles siis, kui ennast turismiaedikust välja poetad.

Kuid kas sa oled selleks valmis, on sinus julgust, huvi ja tahtmist? Just sellepärast olen oma kogemuste jagamisega ettevaatlik olnud. Et mitte juhatada paadunud esteeti räpasesse Keeniasse, lõbujanulist seiklejat inimtühjadele Malediividele või kultuurihuvilist kultuuriloota Dubai emiraati.

Puhkus peaks olema isikupärane, inimese sisemistest vajadustest tulenev.See on isegi veidi intiimne valdkond, kus teiste kogemust ei saa endale üks-üheselt üle kanda.

Kesk- ja Lõuna-Euroopa puhkab juulis ja augustis niivõrd tõsiselt, et äriasjus pole lepingupartnereid enne septembrit sünnis tülitada. Mõned Eesti väikefirmad on viimastel aastatel sealt õppust võtnud. Kuid meie ettevõtluse indikaator Tallinna börs tegi just läinud suvel kõige kiiremaid tõuse.

Loodame, et tänavune suvi tuleb rahulikum. On viimane aeg oma puhkuseplaanid läbi mõelda ja mitte ainult suveks, vaid märtsist märtsini.


Äripäeva kolumnist Margus Mets on ASi Pressinvest juhatuse esimees.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:18
Otsi:

Ava täpsem otsing