EL surub Põhjalale peale loomasööda antibiootikumi

30. märts 1998, 00:00

EK väitel ei ole Soomel piisavalt teaduslikke tõendeid selle kohta, nagu oleks antibiootikumide lisamine loomasöödale lõppkokkuvõttes ohtlik inimese tervisele. Kui Soome pidas Euroopa Liitu astumise läbirääkimisi, siis sai ta erandloa mitte kasutada loomahaiguste ravimisel loomasöödas antibiootikume. Soomes ja Rootsis on see pikka aega olnud keelatud, kuid teistes Euroopa Liidu liikmesriikides on lisaainete kasutamine lubatud, sest need soodustavad toitainete imendumist ja loomade kasvu.

Soome üleminekuaja luba lõppes 1997. aastal, Rootsil lõpeb selle aasta lõpus. Erandi tingimuseks oli, et mõlemad riigid peavad teaduslikult tõestama, mille poolest on antibiootikumide lisamine loomasöödale kahjulik.

Soome on põhjendanud keeldu Taanis ja Soomes tehtud teaduslike uuringutega. Need näitavad, et söödas loomadele antavad antibiootikumid muudavad bakterid immuunseks.

Esialgu levivad uued bakterid loomadel ja nende kaudu võivad need edasi siirduda inimestele, ütles Tuula Honkanen-Buzalski Soome veterinaariakeskusest.

Soome veterinaarid peavad antibiootikumide mõju kahanemist suuremaks ohuks kui näiteks hormoonliha. Kui antibiootikumid kaotavad mõju, siis võivad inimesed hakata surema tavalistesse haigustesse.

Soome toob näiteks Taani seasöödas üldkasutatava tülosiini, mille tõttu sigade enterokokkbakter on 90protsendiliselt immuunne. Soomes on see keelatud ja seal on immuunseid baktereid ainult 15 protsenti. Tülosiin on omakorda lähedane erütromütsiiniga, millega ravitakse inimeste bakterhaigusi.

Ei ELi teaduslik söödakomitee ega Euroopa komisjon jaga Soome seisukohta. Kevade jooksul on neil kavas Soome ja Rootsi antibiootikumikeeld hääletusele panna. Kui komisjon leiab, et Soome põhjendus ei ole piisav, nõutakse talt ühepoolse keelu kaotamist. Soome loodab, et teda toetavad vähemalt Rootsi ja Taani.

Soome esindaja Euroopa komisjoni ekspertide rühmas Päivi Mannerkorpi on kindel, et lähiaastatel võetakse lisaainete probleem ELis taas arutusele ja muudetakse varasem liberaalne suhtumine karmimaks. KL

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing