Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Vene laussurve Lätile

02. aprill 1998, 00:00

Laupäeval Moskvas Läti saatkonna juures korraldatud piketil kuulutas Moskva linnapea Juri Lu?kov, et vastukaaluks Läti juhtkonna venekeelsete elanike vastasele poliitikale tuleb Vene riigil kärpida Lätiga majanduskoostööd ning suunata Läti kaudu kulgevad kaubavood läbi Kaliningradi ja Leningradi oblasti.

Teiseks kuulutas Moskva linnapea embargo Lätis valmistatud kaupadele, mis tähendab, et Moskva kauplustes on edaspidi keelatud Läti kaupu müüa. Moskva linnavalitsuses on asunud tööle erigrupp, kes hakkab jälgima embargo elluviimist.

See otsus teeb Läti eksportijaid väga murelikuks, sest pool Läti kaupade Vene-ekspordist läheb Moskvasse. Reageerides linnapea üleskutsele, on Moskva kaubamaja GUM juba teatanud oma Läti partneritele, et ei võta enam Läti kaupu müüki.

Läti majandusministeeriumi hinnangul väheneks Venemaa majandussanktsioonide korral Läti eksport Venemaale 50--70% ning kõikide kaupade hinnad Lätis tõuseksid 30--40%.

Kui Venemaa kaotaks ühepoolselt enamsoodustusre?iimi ja tõstaks tollitariife vaid 5%, väheneks Läti masinatööstuse eksport Venemaale 20--30% ja tekstiilitoodete väljavedu 50%. Kõige enam annaks see ennast tunda ettevõtetele Lauma, Rosme, Dauteks ja Aurora. Toiduainete osas kahaneks eelkõige kala- ja piimatoodete eksport, mis moodustab praegu 20,6% kogu Läti ekspordist Venemaale.

Hiljuti saatis Vene tollikomitee 14 Läti autranspordifirmale kirja, kus ta ähvardab nende suhtes rakendada trahve ja keelata nende veod Venemaa territooriumil. Seejuures lisas tollikomitee, et analoogsed süüdistused on esitatud ka Saksa, Türgi ja Taani firmadele.

Tollikomitee väidab, et on fikseerinud Läti autofirmade puhul 756 Vene seaduste rikkumist, ning teatab trahvi üldsuuruseks 45 miljonit dollarit.

Venemaa naftatransiidi nõukogu teatas samuti, et kavatseb teises kvartalis vähendada nafta vedu Ventspilsi kaudu kolmandiku võrra, mis tähendab 1--1,2 miljonit tonni. Läti transpordiminister Vilis Kri?topans ütles, et selle otsuse tegemist on ühelt poolt ajendanud poliitilised motiivid ja teiselt poolt maailmaturul langenud nafta hind.

OSCE rahvusvähemuste komissar Max van der Stoel hoiatas Läti parlamendi spiikerit Alfreds Chepanist, et Läti võib kahjustada oma suhteid Euroopaga, kui ta ei rakenda abinõusid rahvusvähemuste probleemi lahendamiseks, millest üks näeb ette kodakondsuse andmise pärast 1991. a Lätis sündinud mittekodanikele.

Täna algab Läti parlamendis keeleseaduse teine lugemine. Seadus võimaldab keeleinspektsioonil kontrollida erafirmade töötajate riigikeeleoskust. Samal ajal saabub Riiga van der Stoel. B&B-REUTERS-ETA-ÄP

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing