Firmad süüdistavad Leedut sotsialismis

21. aprill 1998, 00:00

Leedu valitsus tõstis 10. aprillil koos alkoholi- ja tubakaaktsiisiga ka bensiiniaktsiisi, mille tagajärjel kallines bensiiniliiter 22 Leedu sendi (81 senti) võrra. Kuid majandusminister Vincas Babilius kirjutas 17. aprillil alla korraldusele, mis kehtestas Ma?eikiai Naftale ja Lietuvos Kurasele, mille kontrolli all on viiendik kütuseturust, kohustuslikud hinnad.

Eile saatsid rahvusvahelised õlifirmad Statoil, Neste, Shell ja Lukoil Baltija sel puhul Leedu peaministrile Gediminas Vagnoriusele ühisavalduse, kus nad rõhutavad, et valitsuse otsus kahjustab välisinvestorite huve ja tähendab riigi naasmist plaanimajandusse.

«Tegemist on pretsedenditu olukorraga, kus riigifirmad töötavad kahjumiga ning õlitooteid müüakse dumpinghinnaga,» kirjutasid naftafirmad oma avalduses. «Me nõuame, et kohe tühistataks otsus, mis kahjustab õlitoodete turgu ning kodu- ja välismaiste firmade konkurentsi,» öeldakse avalduses. «Niisugustes vaba turumajanduse piiramise oludes oleme sunnitud revideerima oma kavandatud investeeringuid.» Ühtlasi lubasid õlifirmad esitada Euroopa Liidule kaebuse Leedu riikliku naftatoodete hindade reguleerimise poliitika kohta.

Leedu valitsus on seisukohal, et rahvusvahelisel turul valitseva madala hinna tõttu ei ole Leedus kütuse jaehinna tõstmine õigustatud. Riigile kuuluv Ma?eikiai Nafta on aga väitnud, et valitsuse otsus toob firmale aastas 130 miljonit litti kahjumit.

Taani transpordiministeeriumi teatel vähendatakse 1. maist Lithuanian Airlinesi ja Air Lithuania reisilennukite lende Põhjamaadesse, kui lennufirmal SAS ei võimaldata suurendada reiside arvu Vilniusse pariteetsel alusel, kirjutas ajaleht Morgenavisen Jyllands-Posten. Sellisele otsusele jõudsid Põhjamaade transpordiametnikud ja SASi esindajad Kopenhaagenis toimunud nõupidamisel.

Ministeeriumi teatel on lahkhelide põhjuseks see, et Leedu võimud pole nõus SASi taotlusega laiendada oma lennuliiklust Vilniuse ja Kopenhaageni vahel, kuigi olemasolev leping seda võimaldab.

Taani on seisukohal, et leedulaste tõrjuv hoiak SASi taotlusse seab Leedu lennufirmad eelisolukorda. Seetõttu on Taani transpordiministeerium otsustanud viia SASi ja Leedu lennukompaniide lennud «täielikult tasakaalu». ETA-BNS-REUTERS-ÄP

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing