Teisipäev 28. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kaitsevägi kogub õpperelvi

30. aprill 1998, 00:00

Eesti kogu tänavune kaitse-eelarve kataks vaid ühe tankikompanii varustuse vajadused. Kogu kaitseväe toiduraha on aastas sama suur, kui maksab rahvusvahelisel relvaturul üks tänapäevane tank Leopard või Abrams.

«Relvastust arendades peab Eesti täitma ni?i, mis nõuab ennekõike intellektuaalset potentsiaali, mitte malmivalu,» sõnab Toe Nõmm.

Eesti ettevõtted saaksid küll hakkama kahuri valmistamisega, kui valitsus selle riigi prestii?i nimel telliks, kuid relva kohalik väljatöötamine tõstaks kahuri hinna nii kõrgeks, et seda saaks vaid näituseeksponaadina kasutada.

Ühe tanki ostmine võrduks Nõmme sõnul Tallinna ja Tartu vahelise trammiliini projektiga.

Mart Laari valitsuse ajal Iisraelist kingituseks saadud vanad õhutõrjekahurid ja soomlaste pruugitud haubitsad leiavad Eesti kaitseväes kasutamist õppevahenditena. Vanarauda arvutitega varustades jõutakse nii kõrgtehnoloogiale päris lähedale. Kui see relvastus ei sobi sõjapidamiseks, siis sõdurite õpetamiseks küll.

Esimesed arvuti poolt juhitavad ja kontrollitavad imitaatorid valmistas AS Eli, mis veel paari aasta eest sai põhitulu sooja vee arvestite ja mehaaniliste turvaelementide valmistamisest. Eli tegi kaitseväele treeningseadmed granaadiheitjast, automaadist või püstolist laskmiseks.

Praegu on firma juht Tõnu Vaher ?veitsis sõjaväe treeningimitaatorite messil, et koguda lisateavet kaitsejõududele välja töötatava pooljao treeningseadme lõpetamiseks. Uue seadme abil saab arvutiekraanile tuua maastikupanoraami, kus liiguvad virtuaalsed sõdurid ja sõjamasinad. Neli meest saavad kõikidest jalaväerelvadest tuld anda ja lahingu tulemusi kohe näha.

«Militaarsel treeningseadmel ja heal arvutimängul pole kasutaja seisukohalt suurt vahet,» ütleb nooremleitnant Kalle Teras Soome firmas Instrumenti OY valminud õhutõrjekahuri laskeimitaatorit tutvustades.

Juutide armees araablastega sõdinud kahur sai tänu arvutile teise nooruse. Ajateenijad keerutavad kahuriga nagu karusselliga, püüdes tabada ekraanile ilmuvaid lennumasinaid. Ligi minut aega kestnud lahingustseeni jooksul teevad sõdurid 300 lasku. Sarnane demonstratsioonesinemine õige laskemoonaga oleks maksnud 30 000 krooni.

«Eestil on moodsaim õhutõrjekahuri laskeimitaator,» kiidab Teras. «Oma armeele tegid soomlased sama asja valmis kaheksa aastat tagasi ja sellepärast neil nii head pole.»

Tõnu Vaheri sõnul muudab elektrooniline juhtimisseade tänapäeva sõjapidamises ohtlikuks ka Teise maailmasõja aegse toru. «Meie treeningseadmetel on kõik relva elektroonilise juhtimisseadme omadused,» lausub ta. «Sisestame ballistika, ilmastiku ja sihtmärgi andmed.»

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:26
Otsi:

Ava täpsem otsing