Riik sai Silveselt pügada

14. mai 1998, 00:00

Eile lükkas Tallinna linnakohus kolmandat korda edasi kohtuistungi erastamisagentuuri ja Tiiu Silvese vahel viimase kohtusse mitteilmumise tõttu. Kohtunik Reet Leetmaa ütles, et Silvesele müüdud Hõreda mõisa eest ostusumma pikaaegse ootamisega ei ole riik peremehetunnet üles näidanud. 20. septembril 1995. a sõlmitud lepingu mittetäitmise kaebas erastamisagentuur kohtusse alles kaks aastat hiljem.

Erastamisagentuuri õigusosakonna jurist Liivia Hirv ütles, et kohtule hagi esitamisega viivitati, sest erastamisagentuur ootas heas usus viimase minutini, et ostja nõutava summa siiski tasub. Selleks andis Hirve sõnul põhjust ka asjaolu, et Silves võttis veel möödunud aasta märtsis erastamisagentuuriga ühendust, paludes võimalust raha ära maksta. Seda ta aga ei teinud.

«Mida ootab Eesti riik kui praegune objekti peremees?» küsis Leetmaa. Tema sõnul tekitab ostja iga päevaga riigile kahju ja erastamisagentuur vaatab rahulikult asja pealt.

Nähes, et ostja ei täida oma kohustusi ning ei maksa raha, oleks riigil Leetmaa sõnul olnud võimalus esitada Silvese vastu kahju hüvitamise nõue, mis paneks ta kohtusse ilmuma. «Kuni sellist asja ei ole, Silves lihtsalt mängib kohtuga ja ka riigiga,» nentis Leetmaa. Selleks peaks erastamisagentuur korraldama esialgse varade kahju hindamise ekspertiisi, mida saab täiendada, ning paluma riigil esitada kohtule hagi kahju hüvitamiseks.

Hirve sõnul oleks agentuuril tsiviilkoodeksi järgi õigus leping ise lõpetada, kuid hilisemate vaidluste vältimiseks otsustati selle kohta ka kohtuotsus saada.

Hõreda mõisakompleksi varad Raplamaal Juuru vallas ostis Silves 740 000kroonise alghinnaga, sellest on tasutud esimene sissemakse 148 000 krooni ulatuses.

Erastamisagentuur andis hagi kohtusse möödunud aasta augustis sooviga tunnistada Silvese poolt enampakkumisel ostetud Hõreda mõisakompleksi varade ostu-müügileping lõppenuks. Põhjuseks on see, et pärast esimest sissemakset pole Silves järelmaksu tasunud. Samuti pole tehtud varade üleandmise akti.

Kohtunik Reet Leetmaa sõnul pole Silves kohtule haiguslehte esitanud. Samuti ei ole Silves saatnud kohtu poolt 30. aprilliks nõutud kirjalikku vastust selle kohta, kas ta on hagiga nõus ja kas tal on mingeid vastuväiteid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing