Reede 9. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Maimanifest toob poliitilist värskust

19. mai 1998, 00:00

Pühapäevases Sõnumilehes ilmus 13 enamalt jaolt poliitilisse ühendusse Res Publica kuuluva inimese allkirjastatud manifest: Eesti idee -- vähene ja tegus riik. Programm, kuidas tagada Eesti tasakaalustatud areng, on olemas, väidab manifest.

Toimetusele on respubliklaste & co seisukohad sümpaatsed. Kirja on pandud enam-vähem mõistlik programm, mis ühtib paljuski Äripäeva seisukohtadega ja sobiks ka 1. aprillil sellel samal leheküljel avalikustatud Äripäeva erakonnale.

Respubliklastele võib küll ette heita deklaratiivsust ja ebaoriginaalsust, ent eks manifesti üks eesmärk ole endast märku anda ja end määratleda. Võrreldes seda jüriöölaste üleskutse ning Ilvese & kompanii lugulauluga, on viimatimainitud tunduvalt nõrgemad ja deklaratiivsemad.

Vähese ja tegusa riigi poliitmanifesti teeb meeldivaks see, et soov realiseerida oma ideid domineerib soovi üle iga hinna eest võimule tulla.

Võimuiha sekundaarsust näitab fakt, et ei peideta ebapopulaarseid ideid. Korteriüüri piirmäärade vabakslaskmine, kaitsekulutuste külmutamine kuni kaitseväereformi läbiviimiseni, riigi osatähtsuse vähendamine haridussüsteemis jne ei ole just parimad vahendid häältepüüdmiseks.

Väljavaateid midagi saavutada kahandab see, et suhteliselt tundmatul algatusgrupil ei ole mingit poliitilist kapitali ega seljatagust. Ei usu, et Sõnumilehes avaldatud üleskutse oleks aluseks Isamaaliidu ja Reformierakonna valimisliidu tekkele. Tegemist on väga liberaalse manifestiga, mis ei sobi Isamaliidule, kelle programmi aluseks on sotsiaalne turumajandus.

Olemasolevate parteide programme vaadates on aga tegu küllalt värske asjaga. Isamaa, reformistide, maaerakondade jmt tiigivee kõrval mõjub ta voolava jõena. Kui algatusgrupp enda seltskonda veel mõned tuntud nimed tõmbab, on esindatuse saavutamine riigikogus võimalik.

Jüriöölaste seas on enam tuntud nimesid, ent nende rusikaga vehklev marurahvuslus on väljasurev idee. Respubliklaste programmis rahvuslus puudub. Veider on kanali valik -- Sõnumilehe sihtgrupp ei koosne just liberaalse ilmavaate pooldajatest. Arvamusliidriteni ta ehk siiski jõuab ja seeläbi leiab ka laiemat kõlapinda.

Toimetus arvab, et hoolimata oma kohati bre?nevistlikust alatoonist -- lõpus kippus tekst meenutama omaaegse roiskuva kapitalismi ?aakalikihvade iseloomustamise pakse värve -- on manifest esimese tähelepanu äratamiseks üsna korralik.

Nüüd ootaks teemade põhjalikumat käsitlust ja aktiivset valimiskampaaniasse sekkumist. Esmalt on vaja parlamendikohti -- see annaks respubliklastele võimaluse oma ideid realiseerida.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing