Pühajärve meeli tab prominente

19. mai 1998, 00:00

Tartu ärimehe Neinar Seli suvekodu asub Pülme järve ääres. Poja Kristo nimel olevale kinnistule hakkas Seli suvekodu ehitama alles rubla aja lõpus, ehkki krunt oli tal olemas juba aastaid. «Pärast Tartu ülikoolis kehakultuuri lõpetamist suunati mind tööle kateedrisse ja sealsed õppejõud muretsesid endale Käärikule suvilakrunte. Mina krunti ei võtnud, värske lõpetajana ei olnud mul raha, et suvilat ehitama hakata,» meenutab Seli. Vaatamata toonasele rahapuudusele sai temast lõpuks ikkagi krundiomanik. «Üks kolleeg hankis endale krundi, kuid ehitama ei hakanud. Panin siis krundi enda nimele kinni sooviga see hiljem ära osta,» räägib Seli.

1984. aastal tunnistati Seli suvilakrunt looduskaitsealaks ja seega ei olnudki võimalik ehitustegevust alustada. Kaheksakümnendate aastate lõpus pöördus aga olukord Seli kasuks ja Valga maavanem andis eelnevalt välja mõõdetud krundi Selile. Praegu on Selil suvekodu maa erastamine lõppjärgus.

Seli ütleb, et ehitas suvilat kolm aastat. Esimesel aastal tegin vundamendi, teisel aastal panin katust ja kolmandal aastal tegelesin sisustamisega. «Rubla aja lõpp oli selline, et pidin ise kogu aeg kohal olema ja lauakoorma otsas istuma, et ehitusmaterjali ära ei varastataks.» Alates krooni tulekust on Seli suvilasse investeerinud ligi 30 000 krooni.

«Püüan Pülme järve ääres olla nii palju kui võimalik. Suvel elangi suvilas ja käin linna tööle,» kõneleb Seli. Kuigi vahel tuleb ka külalisi vastu võtta, ei eita Seli, et ta armastab üksindust. Seli tunnistab, et nii mitmedki on soovinud tema suvekodu ära osta. «Ma ei müü seda maja,» on ta kindel.

Aivo Pärnast sai paar-kolm kuud tagasi uus Arnold Greeni ja riigikogu esimehe Toomas Savi lähinaaber. Kauni vaate ja maja eest maksis Pärn omanikule ligi pool miljonit krooni, ütleb Pühajärve valla maakorraldaja Vello Vou.

Pärn ei mõista valla suhtumist ja on hinna avalikustamise pärast pahane ning sõnab, et ise ta hinda välja öelnud ei oleks. «Kinnitan, et ma ei ostnud suvilat riigikogu esimehe Toomas Savi kõrvale mingi tagamõttega. Oleme Toomas Saviga ammused tuttavad.»

Pärn ütleb, et Käärikule puhkemaja ostmises ei ole mitte midagi tavatut. «Olen juba lapsepõlvest saati Otepääl ja Käärikul suusatamas käinud. Ühel hetkel muutus väikese maja omamine spordi tegemise huvides mu kinnisideeks. Pühajärve valda on väga raske krunti saada ja ma teadsin ennegi, et too suvemaja on müüa. Kui tuli konkreetne pakkumine, olin nõus,» jutustab Pärn.

Erinevalt teistest tunnistab Pärn, et ei kavatse kogu suve Käärikul veeta. Mul ei olegi aega puhata, ehk kahekümne aasta pärast saabub rahulikum aeg. Siis võtan ehk osa ka suvilakooperatiivi väljakujunenud traditsioonilistest üritustest, räägib Pärn.

Kutsumata külaliste jaoks lubab Pärn sisse seada tehnilise valve ja lisab, et kallihinnalist vara ta suvekodusse ei viigi.

Eesti olümpiakomitee ekspresident Arnold Green suvitab ja talvitub Pühajärve vallas Torni järve ääres juba seitsmekümnendate aastate algusest. «Kääriku on puhkamiseks parim paik ja suvel ei olegi ma Eestist ära käinud,» tunnistab Green.

Green ütleb, et on Käärikul suusatamas käinud juba viiskümmend talve järjest. Suusatamas käies tekkiski idee luua suvilakooperatiiv, et puhkamisvõimalused oleksid olemas ka suvel.

Suvekodude omanikud on Greeni sõnul läbi aastate olnud ühed ja samad ning ainult üks suvemaja on omanikku vahetanud. Muutunud ei ole ka kombed. Tänapäevani teeb endisesse suvilakooperatiivi kuulunud seltskond igal aastal koos jaanituld ja korraldab isetegevusõhtuid.

California ülikooli eruprofessor ja Tartu ülikooli üldpolitoloogiaprofessor Rein Taagepera sai suvekodu omanikuks juhuslikult. «Nägin 1994. aastal ajalehes kuulutust, milles pakuti müüa Poslovitsa talu aita Pühajärve vallas,» ütleb Taagepera. Ostusummat Taagepera ei avalikusta.

«Ameerikast tulnud sõprade ja külaliste jaoks on Poslovitsa talu ait tõeline elamus. Ameerikas võib selliseid palkmaju leida ainult Minnesotast, kuid neid on vähe,» tunnistab Taagepera. «Töötan sügisel ja talvel Californias ning tulen Eestisse tagasi kevadel. Oma suvemajja lähen Eestisse jõudes esimesel võimalusel. Suvel olen võimaluse korral oma suvemajas igal nädalavahetusel,» räägib Taagepera.

Pühajärve vallas suvitajana on Taagepera teadlik ka ümbruskonna probleemidest. Ta on üks neist, kes on tuliselt vastu Hannes Tamjärve, Meelis Milderi ja Juhan Kolgi plaanile ehitada suvemajad otse Pühajärve kaldale.

Perekond Taagepera äraolekul valvab suvekodu Poslovitsa talu perenaine, kelle elamu asub professori aida vahetus läheduses.

Samas tunnistab Taagepera, et hoolimata õue peal elavast naabrist tehti tema suvekodu ülemöödunud aasta talvel ikkagi tühjaks. «Mööblit ära ei viidud, kuid kaasaskantav vara läks pea kogu täiega.»

Küsimusele, kas Taagepera müüks oma suvekodu maha, vastab ta ausalt: «Erilist rahavajadust mul ei ole, kuid kui keegi pakuks kümmet miljonit, hakkaksin mõtlema.»

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing