Uputatav investor päästku end ise

27. mai 1998, 00:00

Uppuja päästmine olevat uppuja enda asi. Tundub, et Eestis maksab see reegel ka siis, kui tegu on uputatavaga. Ja rannavalve vaatab rahulikult pealt. Eestis on tekkimas esimesed kohtupretsedendid, kus investorid kaebavad neid petnud börsiettevõtted kohtusse.

Äripäev leiab, et selline pretsedent oleks vajalik. See looks mingil määral korra majja ja paneks farmaatsiatehase ja Hoiupanga näitel teisedki avalikud ettevõtted mõtlema, kas valetamine on oma positsiooni parandamiseks kõige parem vahend.

Vale ja vassimine tundub Eestis olevat tüüpiline. Üsna tavapärane variant on kolossaalsete kasumiprognoosidega aktsia hinda kergitada ja pärast möönda -- sorry, ei tulnud välja. Kohtus selguks, kas tegudega kaasneb ka vastutus või on uputamisel otsasaamine vaid uputatu süü.

Aktsionäride kohtuprotsess farmaatsiatehase ja Hoiupanga vastu oleks tõhus signaal väärtpaberiinspektsioonile, kelle asi tegelikult ju pettusega tegelev ettevõte kohtusse toimetada on. Inspektsioon on oma hambutust aga korduvalt tõestanud.

Ühest küljest võib asja ka nii võtta, et väikeaktsionär on samuti omanik ja temagi võtab investeerides mingid riskid kanda. Riskid on igal tegevusel. Vaid sellel, kes ei tee, ei juhtu midagi. Ent on olemas ka reeglid. Mõne Eesti börsiettevõtte puhul paistab paraku kehtivat reegel -- reegleid ei ole. Kahju on saanud nii Farma kui ka Hoiupanga aktsionärid, paraku mitte enda süül. Väärtpaberiinspektsioon on seni pahanduste puhul vaid käsi laiutanud ja börsi seisukohta ootama jäänud. Börs väidab enda käed lühikesed olevat.

Väikeaktsionär on üksi. Eksisteerivat väikeaktsionäride ühing, ent selle tegevusest ei ole pärast asutamist midagi kuulda.

Nii jääbki end petetuna tundval ja lootuse kaotanud investoril üle ise enda eest seista ning petturettevõtte nõukogu ja juhatus kohtusse kaevata. Juhatus, kes otseselt pettuse toime pani, ja nõukogu, kelle roll on aktsionäride huvide eest seista, ent kes sellegipoolest juhatuse petturlusel toimuda lasi. Varjugu ta siis teadmatuse kaitsva varju taha (nagu on teinud Hoiupanga nõukogu liikmed) või mitte.

Kui brid?iseltskonnas keegi kaasmängijaid petab ja vahele jääb, siis temaga lihtsalt enam ei mängita. Kui kaasmängijatele selgub lõpuks, et peene ja pika mängu tulemusena on nende taskud tühjaks petetud, ähvardab petturit vähemalt üks korralik keretäis.

Kui Farma ja Hoiupanga pettus kohtusse ei jõua, jääbki maksma reegel -- uppuja päästmine on uppuja enda asi. Ka uputatava puhul. Toimetus soovib, et Farma kohtusse kaevanud investori Andrus Ranna puhul ei jääks prevaleerima küüned-enda-poole-efekt ehk kohtuväline lahend.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing