Firma nõuab ERA Pangalt intresse

04. juuni 1998, 00:00

ASi Valestor juhataja Valeri Meltser pöördus pärast Tartu ringkonnakohtu otsust kohaliku täitevosakonna poole taotlusega nõuda enam kui pool miljonit krooni sisse ERA Panga korrespondentkontolt. ERA Pank esitas ringkonnakohtu otsuse peale edasikaebuse riigikohtule ning lubas raha tagastada alles siis, kui riigikogu on kaebuse rahuldamata jätnud.

Omal ajal Tartu kalatehase erastanud AS Valestor oli ERA Panga klient kuni 1997. aasta veebruarini, mil Ühispank võttis ERA Pangalt üle nõude Valestori vastu ja viimane Ühispanga kliendiks hakkas. Valestor oli võtnud ERA Pangalt kolm laenu kogusummas ligi 7 miljonit krooni. Viimasena võetud summa 0,9 miljonit krooni saadi juulis 1996. Selle laenu tagatised ajasid panga kliendiga tülli.

Peale Valestori vallasvara ja ehitise arvati tagatiste hulka ka käsipant, milleks olid ASile Rähn kuulunud 90 protsenti Valestori aktsiatest. Pandilepingule kirjutas alla üks Rähni nõukogu liikmetest Lembit Põld, kellel polnud selleks vajalikke volitusi.

AS Rähn esitas pandilepingu tühiseks tunnistamiseks kohtusse hagiavalduse, mis küll hiljem tagasi võeti, sest Põllu suhtes algatati kriminaalasi.

ERA Pank käsitles ASi Rähn tegutsemist kui Valestori-poolset krediidilepingu rikkumist ning nõudis oktoobris 1996 selle ennetähtaegset lõpetamist. Ühtaegu krediidisumma tagastamisega nõudis pank tulevaste intresside, enam kui poole miljoni krooni tasumist etteulatuvalt 2003. aastani, mil krediidileping pidi algse kokkuleppe kohaselt lõppema.

Valestor saavutas kokkuleppe Ühispangaga, kellelt saadud raha eest tasus Valestor nii laenu põhisumma kui ka tulevikuintressid ning esitas seejärel kohtusse hagiavalduse intresside tagasinõudmiseks.

Nii Tartu linnakohus kui ka ringkonnakohus leidsid, et õigus on Valestoril, kellele asjatult makstud tulevikuintressid tagasi mõisteti. Tõsi, kohus jättis rahuldamata Valestori nõude mõista peale intresside välja ka nende asjatu maksmisega tekitatud kahju ligi 87 000 krooni ulatuses.

Ehkki leidis tõendamist, et panga vahetamine nõudis ASilt Valestor täiendavaid kulutusi, jõudis kohus seisukohale, et Ühispanga kliendiks oli ettevõte hakanud vabatahtlikult.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing