Venemaa plahvatusohtlik olukord

10. juuli 1998, 00:00

Streikivad Siberi söekaevurid jätkavad Kemerovo oblastis Trans-Siberi raudtee blokeerimist. Jätkub Kuzbassi kaevurite raudteeblokaad, Komi kaevanduste, Priomorje krai kaevanduste ja elektrijaamade streik.

Vene riik on kaitsetööstusettevõtteile võlgu kokku 39 miljardit krooni.

Venemaa sõltumatute ametiühingute föderatsioon kavatseb korraldada üldstreigi oktoobri alguses, teatas selle juht Mihhail ?makov. Venemaa töötajate saamata palga kogusumma on 70 miljardit rubla ehk rohkem kui 160 miljardit krooni.

Seni Kremlile suhteliselt lojaalse koalitsiooni Meie Kodu on Venemaa üks juhte Vladimir Rõ?kov ennustas «kuuma» sügist ja ennetähtaegseid parlamendivalimisi.

Opositsiooni liider Grigori Javlinski võrdles praegust olukorda 1991. aastaga, kui kommunistid üritasid Mihhail Gorbat?ovi võimult kõrvaldada. «Keegi ei kontrolli praegu Venemaa olukorda, riigi võlg on liiga suur (200 mld dollarit -- toim.) ja seda ei suudeta tasuda. Edasine võib olla sama traagiline nagu 1991. aastal,» ütles Javlinski.

Eesti Moskva saatkonna majandusnõunik Urve Nõu ei soovinud Javlinski sõnu kommenteerida. «Arvan, et mingeid äkilisi muutusi ei toimu, välja arvatud see, et puuduvad igasugused majanduse edenemise nähud» lausus ta.

Eile levisid Aasias kuuldused, et president Jeltsin on kas surnud või sõjaväelise riigipöördega võimult kõrvaldatud, mille tagajärjel nõrgenes Saksa mark. Kreml lükkas need kuuldused ümber. Laenulepe lähedal

Rahvusvaheline valuutafond (IMF) ja Venemaa valitsus jõudsid eile põhimõttelisele kokkuleppele, et IMF annab Venemaale täiendavat laenu 10--15 miljardit dollarit, mida Venemaa vajab keskpanga reservi tugevdamiseks ja rubla devalveerimise vältimiseks.

Laenu saamise eeltingimuseks on, et Venemaa valitsus kindlustab seadusandlikult reformide jätkumise ja eelarveraha laekumise, lausus Nõu. Täna lõuna ajal riigiduumast tulnud teated aga selles suhtes midagi kindlat ei luba, lisas ta eile.

Uneximbanki juhatuse aseesimehe Mihhail Aleksejevi väitel on välisinvestorid 1997. aasta oktoobrist välja viinud 8 miljardit dollarit aktsiatest ning 10 miljardit riigi võlakirjadest. Venemaa finantsturu olukorra tõsine halvenemine on andnud reitinguagentuurile Moody's alust väita, et Venemaa vajab turu korrastamiseks 15--20 miljardit dollarit.

Nõu andmetel on Venemaal 2 miljonit kahjumiga töötavat ettevõtet ja kolmveerandil ettevõtetest on maksu- ja muud võlad. RIA NOVOSTI-ETA-REUTERS-FT-ÄP

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:45
Otsi:

Ava täpsem otsing