Mõttetu lahutus

24. juuli 1998, 00:00

Investeerimispankur Jaak Roosipuu käis möödunud nädala Eesti Ekspressis väl-ja idee lahutada kommerts- ja investeerimispangandus ehk siis keelata kommertspankadel tegelda riskantsete instrumentidega, näiteks spekuleerida börsil aktsiatega. Erinevalt kommertspangast ei võta investeerimispank klientidelt hoiuseid. Raha, millega riskeeritakse, kuulub omanikele ja seega maksab ebaõnnestumised kinni samuti omanik.

Äripäev kommerts- ja investeerimispanganduse lahutamist ei toeta. Selle asemel, et osa kommertspankade praegusest tegevusest ära keelata, tuleks nende tegemised vaid läbinähtavamaks muuta.

Jaak Roosipuu peab praeguse viletsa majandusolukorra ja pangaklientide usalduse vähenemise põhjuseks kommertspankade börsispekulatsioone. Tal on õigus: see oli üks põhjus paljudest, kuid tema pakutav lahendus -- ? la kui jalg valutab, siis lõikame selle ära -- on küll lihtne, kuid mitte kõige parem.

Meie panganduses on keelud ja piirangud selleks, et neist raamatupidamisnippide ja tütar- ning maksuvabade firmade abil mööda hiilida. Näiteks oma aktsiatega kauplemise keelu eiramiseks asutasid pangad spetsiaalse firma, ASi Prosperitas ja juriidiliselt on kõik OK.

Teine näide on panga enda töötajatele laenude väljastamise keelamine. Seda kas lihtsalt ignoreeritakse või siis on pangad sõlminud vastastikuse kokkuleppe. Näiteks Hansapank andis oma töötajatele laenu Hoiupanga vahendusel ja vastupidi.

Kommerts- ja investeerimispanganduse lahutamise ideed toetava argumendina tuuakse näiteks USA, kus taoline otsus võeti vastu pärast 30. aastate majanduskriisi. Tänase seisuga on aga jänkid ise sellele ideele selja pööranud.

See idee võib leida toetajaid ka tänu pangandusturul toimunud ühinemistele. Hansapanga ja Hoiupanga liitumisega muutub Hansapanga osatähtsus Tallinna väärtpaberibörsil hirmuäratavalt suureks ning meie börsi väiksusest tingituna on Hansapangal soovi korral aktsiaturuga lihtne manipuleerida.

Kui aga keelata kommertspankadel aktsiatega kauplemine, siis see ei välista, et mõnest investeerimispangast, näiteks Talinvestist, ei teki börsi mastaapides samasugust mõjuvõimsat finantsinstitutsiooni.

Monopoolsuse vastu on ikkagi kõige parem rohi avatus. Kui Eesti laseb takistusteta siin tegutseda välispankadel või lääne maaklerfirmadel, siis on vähetõenäoline, et tekib kohalik finantsmonopol.

Meie arvates on Eesti rahamaailma suurim probleem see, et kehtivaid seadusi ei järgita ja järelevalveorganid on kas liiga nõrgad või ei ole neil piisavalt võimu, et finantsasutusi korrale kutsuda.

Selle asemel, et aktsiaturul osalemine kommertspankadel ära keelata, tuleks pankadelt nõuda oma äriseisu läbipaistvamat kajastamist.

Samuti peaks kehtima nn ühtne standard, et pankade regulaarselt avaldatavad finantsaruanded oleksid võrreldavad.

Läbipaistvus ja tugev järelevalve ongi see rohi, mis aitab tulevikus finantskriise vältida või siis valutumalt üle elada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:48
Otsi:

Ava täpsem otsing