Jaapan jätab jeeni saatuse hooleks

03. august 1998, 00:00

Reedeste valuutaturgude suurimaks uudiseks oli Jaapani uue rahandusministri Miyazawa esinemine, milles ta leidis, et jeeni ja aktsiate kursid tuleb jätta turgude hooleks ning interventsioonid on lubatavad ainult erakorralistel juhtudel. Seda tõlgendati kui selget vihjet, et lähiajal ei kavatse Jaapan jeeni toetuseks samme astuda ning loodab majandust elavdada jeeni odavnemise kaudu. Seda arvamust tugevdasid ka reedesed makromajandusnäitajad -- tööpuuduse suurenemine rekordilise tasemeni ning oodatust märgatavalt väiksem hinnatõus, mida võib pidada selgeteks depressiooni tunnusteks.

Tagajärjeks oli jeeni järsk odavnemine nii dollari kui ka Saksa marga vastu tasemeteni 144,49/59 jeeni dollarile ning 81,26 jeeni margale. Viimane on jeeni viie ja poole aasta madalaim tase marga vastu. Arvestades interventsiooniohu vähenemist, peetakse järgmiseks dollari sihttasemeks juunikuist tippu 146,75 jeenil, millelt Jaapani keskpank ja USA Föderaalreserv otsustavalt sekkusid. Barclays Capital nägi 12 kuu perspektiivis aga kursina isegi 175 jeeni dollarile.

USA pool ilmselt aktsepteerib nõrga jeeni poliitikat niikaua, kuni see ei ähvarda uue kaosega ülejäänud Aasia turge. Seda isegi hoolimata probleemidest USA enda majanduses -- reedel avaldatud andmete kohaselt on USA eksporti tabanud äärmiselt järsk langus, mille peapõhjuseks peetakse justnimelt dollari märgatavat tugevnemist teiste valuutade suhtes, mis muudab USA kaubad välistarbijatele senisest kallimaks. Täpsemad hoiakud peaksid selguma lähipäevadel.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing