Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

BP Amocost dominant Kaspias

14. august 1998, 00:00

British Petroleumi (BP) ja USA Amoco ühinemisel tekib naftakontsern, millel on arvestatavad huvid endise NLi territooriumil, eelkõige Kaspia mere piirkonnas.

Välisinvestoritele on Kaspia üks erutavamaid nafta- ja gaasiprojekte. 15 mld tonnile hinnatud reservidega piirkond on rikas nii kütusevarudelt kui geopoliitilistelt intriigidelt. Omandiküsimused on veel lahendamata, järgmine kohtumine Venemaa, Aserbaid?aani, Iraani, Turkmeenia ja Kasahstani esindajate vahel ressursside jagamise üle on kavandatud 1. septembrile.

See pole aga takistanud välisfirmasid aktiivselt investeerimast. Üks suuremaid konsortsiume AIOC on Aserbaid?aanis juba tootmist alustanud. Suurimad osanikud on BP ja Amoco kokku 34,14%ga. Peale selle on BP-l Kaspias mitu ühisprojekti Norra Statoiliga, mis lisab veel 8,56%.

Läinud kuul allkirjastas BP Londonis Aserbaid?aani presidendi Heidar Alijeviga tehingu 15%-le Alovi, Arazi ja ?argi väljadest, millest teise 15% sai Statoil.

Samal päeval sõlmis Amoco Alijeviga lepingu 25 protsendile Inami projektist. Peale selle on BP-l ja Statoilil osalus ?akh Denizi väljal.

BP on osanik Kaspia merealuseid ressursse hõlvavas konsortsiumis, samal ajal kui Amoco osaleb naftajuhtme projektis, mille kaudu Kasahstani nafta maailmaturule jõuab.

«BP-le kindlustavad investeeringud Kaspia piirkonda kompanii kasvuväljavaateid pikemas perspektiivis,» ütles Moskvas asuva MFK Renaissance'i analüütik Jim Henderson. Suured lootused on Aasia ja eelkõige Hiina energiatarbe kasvul.

Hendersoni sõnul oli liitumise üks olulisi ajendeid Amoco USA tulude kasutamine BP rahvusvaheliste projektide rahastamiseks.

Veel kuulub BP-le 10% naftakompaniist Sidanko. Osaluse omandamisega Sidankos sai BP osanikuks Irkutski lähistel asuvas Kovõkta gaasileiukohas, kust torujuhtme kaudu hakatakse varustama Hiinat. Kovõkta omanikuks ja operaatoriks on Rusia Petroleum, millest 60% kuulub Sidanko/BP ühisettevõttele.

Siberi gaasi tarnimist Hiinasse nimetas BP peadirektor John Brown kompanii üheks põnevamaks projektiks.

Samuti tahab BP kanda kinnitada Sahhalinil, millel on ulatusliku kütusevarud ning soodne asend Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna varustamiseks. REUTERS-ÄP

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing