Moskvas peab rahakott puuga seljas olema

28. august 1998, 00:00

Moskva, kus veel mõne aasta eest sageli eestlasi kohata võis, on muutunud kättesaamatumaks ja kallimaks kui suvaline Lääne-Euroopa pealinn.

Vaatamisväärset on Moskvas endiselt rohkesti. Kremli kompleks, Gorki park, uus katedraal Moskva jõe ääres, loomaaed. VDNHs asub Euroopa kõrgeim, 70meetrise läbimõõduga vaateratas...

Kuna Eesti pole Venemaale juba ammu «oma», tuleb eestlastel nagu muudel välismaalastel tasuda muuseumides märgatavalt kõrgemat hinda kui venelastel endil.

Relvapalatisse sissepääsu eest tuleb kohalikel maksta 1/3 välismaalaste hinnast. Seetõttu pole paha omada seltskonnas perfektselt vene keelt valdavat inimest, kes piletid ära ostaks.

Ajad, mil Moskvas kaubareisil käidi, on möödas. Hinnanumbrid on eestlasele küll tuttavad, kuid neid rubla kursiga korrutades osutuvad kaubad ligi 2,5 korda kallimaks.

Maksude maksmine ja pangateenused on moskvalastele võõrad. Ametlikult deklareeritava palga suurus jääb 200 dollari piiresse. Tegelikult pistetakse taskusse 10 korda suurem summa (dollarites , mitte rublades!). Üldse ei käi kohalik arvepidamine rublades, vaid USA dollarites. Ainult igapäevaste tarbekaupade osas on kõnepruugis käibel rublad ja ka siis läbisegi uues ja vanas vääringus.

Moskva taksofonid töötavad spetsiaalsete ?etoonide või telefonikaardiga. ?etoone müüakse metroojaamades. Siin-seal leidub ka VISA-kaarti aktsepteerivaid telefoniautomaate.

Pildi teeb segaseks, et hinnalipikutel on korraga uus ja vana hind (viimasel kolm nulli rohkem). Käibel on nii uued kui vanad rahatähed. Kopikate asemel saab sageli tagasi vanas vääringus 100-, 200- ja 500rublaseid kupüüre.

Korralikest söögikohtadest Moskva kesklinnas puudu ei tule, kuid hinnatase on suurlinnale kohane. Tagasihoidlike praadide hinnad algavad 30--40 rublast (75--100 kr).

Trahterikett Jolki-Palki pakub Moskva oludes mõõduka hinnaga rahvuslikku kööki. 50 rubla (125 kr) eest võib kuhjata taldrikule valiku vene rahvuslikke roogi. Kui soovite liha, tuleb juurde lisada veel 33--67 rubla (82,50--167,50 kr).

Loomulikult ei saa Venemaal üle ega ümber viinast, mille 50 gr maksab Jolki-Palkis 11 rubla (27,50 kr).

SIDEVAHENDID VENEMAAL Mobiiltelefoniga VenemaaleKulno Keskküla
EMT arendusjuht
EMT GSM-kaardile Venemaal piirangut pole. Kuid mobiiltelefonide ja ka teiste raadiosidevahendite kasutamisel on tarvis sealse riikliku sidejärelevalve luba. Eestis aitab neid muretseda reisibüroo Foogt. Teenustasu on neil kopsakas, aga ju siis kliente jätkub. Jutt tõendi mittevajalikkusest võib olla tekkinud nende poolt, kes Venemaal mobiiltelefoni kasutades vahele pole jäänud. Loa puudumisel võidakse telefon konfiskeerida.
Ületades piiri lennujaamas ja maismaal on kontroll erinev. Maismaal nõudvat piirivalve või toll luba. Selle puudumisel võetakse telefon vastutavale hoiule (teenustasu eest) ja antakse tagasi, kui inimene sama punkti kaudu Venemaalt lahkub.
Lennujaamas on kontroll puudulik ja seetõttu võibki tekkida mõte, et luba pole vaja.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:57
Otsi:

Ava täpsem otsing