Soodusravimite eelarve on lõhki

01. september 1998, 00:00

Soodusretseptide hüvitamist tuleb jätkata, hoolimata eelarve lõhkiminekust, teatas keskhaigekassa avalike suhete nõunik Priit Põiklik. Kuue kuuga on eelarves ettenähtud 225 miljonist kroonist makstud apteekidele ravimite soodushinnaga müügi kompenseerimiseks 168 miljonit krooni.

Ravikindlustusmaksu on poole aastaga laekunud 50,4 protsenti aastaks planeeritud summast. Keskhaigekassa ökonoomika osakonna juhataja Kersti Reinsalu sõnul võib loota, et järgmise aasta alguseks tekib ravikindlustusmaksu ülejääk, mille arvel saab katta soodusravimite kompensatsiooni puudujääki.

Priit Põikliku sõnul on soodusravimite eelarve lõhki peamiselt kahel põhjusel. Esiteks ei osatud eelarvet koostades ette näha USA dollari ja Inglise naelsterlingi kursi muutusi Eesti krooni suhtes, mis on kergitanud ravimite hinda, ütles Põiklik.

Teiseks on perearstid Põikliku sõnul välja kirjutanud rohkem soodusretsepte, kui haigekassa oskas prognoosida. Oma osa on ka elanikkonna vananemisel, vanade inimeste ravimitarbimine on suurem, lisas Põiklik.

Kõigi retseptiga väljastatavate ravimite puhul hüvitatakse haigekassa kaardi omanikele 50 protsendi ulatuses ravimite üle 40 krooni ulatuv osa, kuid mitte rohkem kui 200 krooni ühe retsepti kohta. Kuni sajaprotsendilise hinnasoodustuse saavad ka lapsed, invaliidid, raskete haiguste põdejad jms isikud.

Kersti Reinsalu ütles, et haigekassa lootis sügisel lisaeelarvega soodusravimite ostmiseks raha juurde saada, kuid tänavu ilmselt lisaeelarvet ei tule.

Ravimite hulgimüüja Bristol-Myers Squibb juhataja Baltimaades ja Valgevenes Mart Leibur ütles, et valuutakursi muutus on tõstnud ravimite hinda kuni 15 protsenti ja see ei saa olla soodusravimite ostmiseks ettenähtud summa lõhkimineku põhjus. «Pigem on tegemist haigekassa liiga kõhna rahakotiga,» lausus ta.

Kersti Reinsalu sõnul on oma osa soodusravimite hinnapoliitikal ka apteekidel, kes määravad retseptiravimitele suurema juurdehindluse kui teistele müüdavatele ravimitele. Apteekides on ravimite keskmine juurdehindlus 25--30 protsenti.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing