Finantsturud on endiselt ebastabiilsed

08. september 1998, 00:00

Möödunud nädalat Wall Streetil iseloomustas närviline kauplemine ning valuline reageering sündmustele Venemaal. Teisipäeval tegi Dow läbi kõigi aegade teise punktikukkumise (512 punkti). Nädalane punktikukkumine (411 punkti) jäi maha vaid augusti viimasel nädalal püstitatud rekordist (482 punkti). Rekordiline oli seevastu NYSE kauplemismaht -- omanikku vahetas 4,50 mld aktsiat. Nii võimsa aktsiahindade kukkumise peamiseks süüks ei ole siiski ainult jätkuv rubla kukkumine ning Venemaa finantskriis. Investoreid teeb närvilisemaks hoopis sündmuste areng Ühendriikide lõunanaabrite juures (Ladina-Ameerikas, mille osatähtsus USA majandusele on märkimisväärne. Kukkujate eesotsas on suurpangad, kes on Ladina-Ameerikas kannatanud juba miljarditesse dollaritesse ulatuvat kahju.

Stockholmi börs oli möödunud nädalal volatiilne ning jääb arvatavasti väga kõikuvaks niikaua, kui saabub mingisugunegi selgus Aasia ja Venemaa majanduskriisis. Börsi üldindeks lõpetas miinusega kolmel ja plussiga kahel päeval, kusjuures neljapäeval käis indeks allpool 3000 punkti taset. Nädalane langus kokku oli 3,13 protsenti. Aktiivselt müüdi autotehaste Volvo ja Scania aktsiaid. Viimaste käekäik on viimastel nädalatel olnud Euroopa konkurentidest parem ja seetõttu oli korrektsioon arvatavasti paratamatu. Üldise langus taustal liikus vastuvoolu Ameerika--Rootsi farmaatsiagigant Pharmacia & Upjohn, kes sai USA ravimite komiteelt soovituse vähivastase ravimi Campostar heakskiitmiseks.

Põhjanaabrite börs liikus möödunud nädalal ühtses taktis Wall Streeti ja muu Euroopaga. Kauplemine oli jätkuvalt närviline, Venemaa finantskriis jättis oma jälje paljudele idanaabritega seotud ettevõtetele. Kogu Helsingi börsi hetkeolukorda iseloomustab väga hästi Hartwalli aktsia, mis mõningatel päevadel tegi läbi paarikümne-margaseid liikumisi. Baltic Breverage Holding, mille aktsiatest 50 protsenti kuulub Hartwallile, tootis jaanuaris-aprillis 115,7 mln marka kontserni 150 mln marga suurusest kasumist. Rubla kursi langemine võib aga nullida suurema osa esimeses kvartalis saadud kasumist, mistõttu pole imekspandav, et Hartwalli aktsia investoritele nii atraktiivsena enam ei näi.

Rubla kursi kukkumine vabalanguse kiirusel on sisuliselt välja suretanud kogu aktsiabörsi. Venemaa kauplemissüsteemis kaubeldakse vaid Ühendatud Energiasüsteemide, Lukoili ja veel 5--6 aktsiaga. Päevakäibed on langenud 1--3 mln dollarini, mis on väiksem isegi Tallinna börsi keskmisest käibest. Kui väärtpaberibörsi vindumine jääb kestma nädalateks, võib see lõpuks viia täieliku usalduse kaotuseni nii välis- kui kodumaiste investorite hulgas ja väärtpaberiturg võib oma tegevuse sootuks lõpetada. RTS indeks langes neljapäeval 61,43 punktini, nädala jooksul langes indeks 5,46 protsendini.

Riia börsil jätkus Vene finantskriisist tulenev langus ka möödunud nädalal. Unibanka, mille aktsia kukkus nädal varem 21 protsenti, sest pank teatas Venemaa riiklikesse võlakirjadesse investeerimisest tekkinud kahjudest ning seetõttu kasumiprognoosi 45protsendilisest alandamisest, oli möödunud nädalal stabiilsem. Paljude investorite jaoks oli aktsia muutunud positsioonide soetamise jaoks piisavalt odavaks. Riia kommertspanga, mille aktsia langes GKOdesse investeerimise tõttu alla nominaalväärtuse, vastu tunnevad maaklerite sõnul huvi panga enda töötajad. Unibanka stabiliseerumise tõttu suutis börs suurema languse ära hoida. RICI indeks langes nädalaga 2,94 protsenti, kuigi plussiga lõpetati vaid kolmapäeval.

Jätkuv pessimism tulevikuväljavaadete suhtes valitseb ka Leedu börsi. Põhinimekirja indeks langes möödunud nädalal alla psühholoogiliselt olulist 500 punkti taset. Välisinvestorid on vaateväljalt kadunud ning ainsad, kes aeg-ajalt ostuhuvi üles näitavad, on kohalikud väike- ja keskmised investorid. Turg jääb analüütikute sõnul stagneerunuks vähemalt aasta lõpuni ja ega hiljemgi pole helge tulevik kindlustatud. Oluliseks mõjuriks jääb endiselt sündmuste areng Venemaal, sest paljude ettevõtete, eriti toiduainetööstust esindavate Rokiskise juustuvabriku ja Bir?ai piimakombinaadi toodang on suunatud idaturule. LITIN-A indeks langes nädalaga kolm protsenti (tõusis kahel ja langes kolmel börsipäeval).

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:59
Otsi:

Ava täpsem otsing