Grafoprojektor lihtsustab esitluse korraldamist

17. september 1998, 00:00

Grafoprojektoreid jaotatakse valgusvoo tugevuse järgi. Projektor valgusvooga üle 4000 luumeni võimaldab kasutada läbivalgustatavat vedelkristall- ehk LCD-paneeli. Selle abil saab näidata liikuvat arvutipilti ja videopilti.

Arvuti muudab presentatsiooni visuaalselt haaravamaks ja köidab rohkem tähelepanu. Vedelkristallekraan on odavaim lahendus, kui soovite korraldada multimeediaesitlust.

Võimsamate grafoprojektorite lampide kasutusiga ulatub tuhande tunnini.

Grafoprojektorid valgusvooga alla 4000 luumeni võimaldavad presentatsioonil kasutada ainult esitluskilesid. Kõige nõrgema valgusvooga grafoprojektorid näitavad lihtsaid skeeme ja tekste, kuid keeruliste ja mitmevärviliste skeemide tarbeks võib projektori võimsusest väheks jääda.

Projektori pildi kvaliteeti mõjutab ka esitlusruumi suurus. Suurem ruum nõuab tugevama valgusvooga seadmeid. Nõrga valgusvooga seadmete korral peab ruum olema hästi pimendatav. Väiksema võimsusega grafoprojektorite lampide tööiga ulatub saja tunnini.

Valgusvoo tugevuse kõrval mõjutab pildi kvaliteeti projektori optika, millest sõltub pildi teravus ja suurus ekraanil. Kallimatel seadmetel on üldjuhul rohkem läätsi ja pa-rem pilt. Üheläätselised projektorid on küll odavamad, kuid neil võib kujutise teravus olla ekraani äärtel ja keskel erinev. Piisavalt tugeva valgusvoo ja hea optikaga grafoprojektori kasutamisel saavad kuulajad silmi pingutama märkmeid teha.

Projektori hinna määrab ka seadme suurus. Kaasaskantavad grafoprojektorid on kallimad, samas on nende valgusvoog reeglina nõrgem.

Enamikul grafoprojektoritel on lambi kiirvahetussüsteem, mis võimaldab ühe lambi läbipõlemise korral kiiresti teise peale lülitada. Kui kiirvahetussüsteem puudub, tuleb enne lambi vahetamist oodata selle jahtumist.

Grafoprojektori hind sõltub ka aparaadi lahutusvõimest, kaalust, lisavõimalustest. Odava grafoprojektori saab kätte paari tuhande krooniga. Tugeva valgusvoo ja optikaga projektori hind ulatub paarikümne tuhande kroonini.

Heaks esitluseks ei piisa ainult korralikust grafoprojektorist. Projektoriga näidataval kilel peaks olema esineja juttu toetav selge ja lühike teave, teksti kilelt maha lugeda ei ole soovitav. Informatsioon võiks kirjas olla joonisena või märksõnadega. Soovitav on kuulajate tähelepanu juhtimiseks projektor vahepeal välja lülitada. Kui oluliseks muutub teksti või joonise näitamine, saab aparaadi uuesti sisse lülitada.

Igal kilel peaks kirjas olema üks idee, maksimaalselt võiks kilel kasutada kolme kuni viite värvi, mis peaksid olema teineteise suhtes vastandvärvid. Tekstist paremini sobib projektoriga näidata skeeme ja jooniseid.

Esitluse ajal peaks kõneleja osutama projektori pinnale, mitte ekraanile. Kui kasutatakse mitut esitlusvahendit, võiks neid aeg-ajalt vahetada. Vähemalt iga poole tunni tagant peaks vahelduma ka ettekandja.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing