Swedbank -- kodus sõbralik ja Eestis pealetükkiv

07. oktoober 1998, 00:00

Swedbanki rootsikeelne nimetus on FöreningsSparbanken, mis tuli sellest, kui 1997. aasta keskel ühinesid Föreningsbanken ja Sparbanken Sverige.

Liitpanka edestavad suuruselt Svenska Handelsbanken ja Skandinaviska Enskilda Banken (SEB). Klientide ja kontorite arvult on Swedbank aga infojuht Eva Roberti kinnitusel siiski suurim Rootsi pank.

Kuigi Föreningsbanken oli väiksem pank kui Sparbanken, polnud Swedbanki infomäned?eri Einar Frydéni sõnul siiski tegu ülevõtmise, vaid liitumisega.

Liitumine avaldas oma mõju ka majandustulemustele -- Swedbanki möödunud aasta kahjum küündis 1,7 miljardi Eesti kroonini, mis peaasjalikult tingitud liitumiskuludest ja intressitulude vähenemisest.

Swedbanki kiendiks on iga teine rootslane ehk täpsemalt 4,5 miljonit eraisikut ja 200 000 ettevõtet. «Meil on 139 kohalikku panka üle Rootsi, oleme kontsentreeritud kohalikule pangandusele,» räägib Swedbanki turu-uuringute osakonna juht Catharina Stömsten.

Koos kohalike pankadega on Swedbankil Rootsis kokku 900 kontorit. «Meie eesmärk on, et 99 protsenti otsustest tehtaks kohalikus pangas,» räägivad Roberti ja Strömsten.

Kohalik pangandus aitab arendada personaalpangandust. Swedbanki kontorites Rootsis ei näe järjekordi, inimesed vestlevad telleriga nagu sõbraga, samasugune õhkkond valitseb kõikjal pangasaalides.

Swedbank on esindatud kõigis peamistes maailmakeskustes. Luksemburgis on 100protsendiline tütarpank Swedbank (Luxembourg) S. A., Londonis ja New Yorgis on filiaalid ning Pekingis ja Tokios esindused.

Skandinaavia (v.a Rootsi) ja Balti turul on Swedbank esindatud teiste pankade kaudu. Seda eriti jõuliselt Eestis, kus 49protsendiline osalus Hansapangas pärast aktsiaemissiooni veelgi suureneb.

Swedbankil on peale Hansapanga veel 25protsendiline osalus Norra Sparebanken Grupp 1-s, samuti Aktia Sparbankis Soomes, ka on Swedbankil Poola Handlowy panga aktsiaid.

Swedbanki president Reinhold Geijer on korduvalt kinnitanud, et Swedbanki huvi on omada 25--35 protsenti pangast, olla pangaga strateegilises liidus, mitte panka üle võtta ja kontrollida.

Tegelikkus on paraku teine. Geijer küll lubab, et otsitakse investorid, kes nende liiga suure osaluse ära ostavad, kuid lubadusteks jäid ka Swedbanki asepresidendi Lars-Olof Ödlundi varasemad väited, et Swedbank oma siis paarikümneprotsendilist osalust Hansapangas enam ei suurenda.

Tallinna tehnikaülikooli majandusteaduskonna dekaan Alari Purju ütleb, et Swedbank on end Soome sisse ostnud, kuid midagi märkimisväärset ei ole Soome panganduses toimunud.

«Tal on küllaltki tagasihoidlik positsioon, Skandinaviska Enskilda Banken on palju tõsisem tegija kogu Skandinaavias,» selgitab Purju.

Purju avaldab kahtlust, et äkki tegutses Swedbank Eesti turul liiga kiiresti. «Võib-olla oleks Hansapanga aasta pärast odavamalt kätte saanud, sest me ei tea, kaugele süveneb Vene kriis,» räägib ta.

Vastates küsimusele, kui reaalne on Swedbanki lubadus vähendada osalust Hansapangas 25--35 protsendini, lausub Purju, et asi peitub tegelikult rahas. «50protsendilise osaluse hoidmine on küllaltki kallis ning kui nad saavad pangas samaväärse positsiooni ka 25protsendilise osalusega, on see täiesti mõistlik,» nendib ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing