Soome talunikud ELi vastu

04. november 1998, 00:00

«Vajame kindlustunnet tuleviku suhtes. Kui soomlased tahavad ka edaspidi süüa Soome toitu, siis on viimane aeg hoolitseda soome talunike sissetuleku eest,» ütles põllumajandustootjate ja metsaomanike keskorganisatsiooni (MTK) esindaja Tuomas Hintsanen.

MTK algatusel blokeerisid Soome talunikud traktorite ja kombainidega ELi piiril asuva Soome-Vene ühe tähtsama piiripunkti Nuijamaal-Brusnit?nojes. Talunikud väljendasid oma rahulolematust sel puhul, et pärast Soome astumist ELi on nende sissetulekud tunduvalt vähenenud. ELi kavandatav põllumajanduspoliitika reform ähvardab nende tulusid veelgi kahandada.

MTK pressiesindaja Leena Pakkalen ütles, et meeleavaldus ei olnud suunatud Venemaa vastu. Protestiaktsiooniks valiti Nuijamaa piiripunkt vaid seetõttu, et see on ELi idapiiri kaugeim punkt.

MTK arvates kaitseb Soome valitsus «talunike huve ELis halvasti ja viib nii kogu maa põllumajanduse pankrotti» ning peale selle eraldab põllumajandusele vähem raha kui ELi normid seda ette näevad.

Tuleval kevadel otsustatava ELi põllumajandusreformi järgi peaks aastaks 2005 talunikele antavad hinnatoetused vähenema 10--30%, mis osaliselt kompenseeritakse otsetoetustega. Sellega mitte nõustuvad talunikud kavandavad protestiaktsioone kogu Euroopas.

Bonni ja Amsterdami ülikooli sõltumatute uurimiskeskuste hinnangul vähendab põllumajandusreform ELis toidukaupade hindu, mille tulemusena kodumajapidamiste toidukulud kahanevad 1,9%.

Kokku säästavad tarbijad liha-, piima- ja teraviljasaaduste ostmisel vastavalt 76,5 mld, 61,2 mld ja 15,3 mld Eesti krooni.Reuters-ETA-ÄP

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 19:15
Otsi:

Ava täpsem otsing