Jõulukaardi trükihind kõigub seinast seina

17. november 1998, 00:00

Uniprindist 300 jõulukaardi tellimisel tuleb maksata sama palju kui Lakritos 2000 eest, keskmiselt 5000 krooni ilma käibemaksuta. Tähtajad kõiguvad trükikojati kahest ööpäevast kuni kahe nädalani.

Jõulukaardi tellimisest odavam on osta neid kauplusest, kuid siis on originaalsust raske taotleda.

Hinnapakkumisi on küsitud suvaliselt valitud trükikodadelt, mille koordinaadid on infoliini infobaasis.

Lähteandmed olid kõigil trükikodadel ühesugused: kokkuvolditav A4 formaati postkaart, pealt neljavärviline ja seest ühevärviline. Kartong on üks odavamaid, Invercote Creato 240 g ehk postkaardipaber.

Tabelis toodud trükkimise tükihind ei sisalda filmide maksumust, kujundust ega käibemaksu.

Kaks nädalat tagasi turunduse rubriigis võrreldud kalendri trükihinnad nii märgatavalt ei erinenud.

Lääneriikides on tavaks saanud jõulukaarte tellida suvel või isegi aasta varem. Eestis on kaartide tellimise tippaeg aga aasta viimastel kuudel.

Tabelist hakkavad kohe silma üllatavalt suured hinnaerinevused. See tuleneb trükitööstuse sisupoolest.

Suureformaadilise ja kõrgema tunnihinnaga trükipressi kasutamine on lihtsalt kallim võrreldes spetsiaalselt väiketrükisteks mõeldud seadmetega.

See üksi siiski hinnaerinevusi veel paika ei pane. Näiteks turule siseneb uus tegija. Arusaadavalt püüab ta esiotsa kliente ligi meelitada madalama hinnaga.

Hind on loomulikult madalam ka kauem aega töötanud seadmepargi puhul, kus amortisatsioonikulude osa raamatupidamislikult nullile läheneb, kuid tegelikus töös kvaliteedi kindlustamine järjest raskemaks osutub.

Kvaliteet on tellijale ilmselt kõige määravam ja siin hinnad näitavad mõndagi. Uus kvaliteettrükimasin ise maksab 10 mln krooni ringis. Seejuures neile trükiplaatide valmistamine tuleb neli-viis korda kallim kui vähemvõimekate masinate tarvis.

Lisaks kasutab näiteks Uniprint tavalise trükipunkti asemel nn stohhastilist rastrit, mis annab piltidele täpsema ilmekuse, samas nõuab rohkem värvi ja trükkija suuremat kutsemeisterlikkust. Aga just protsessi kõigi lõikude tipptase kindlustab lõppkokku-
võttes kogu tiraa?i parameetrite muutumatu taseme ehk kvaliteedi esimest eksemplarist viimaseni.

Oluline on tellimuste täitmise kiirus. Esimest korda pakkumisi võrreldes tunduvad erinevused kahest ööpäevast kuni kahe nädalani tõesti rabavalt suured. Kuid siin ongi trükitööstus paralleelselt minemas kaht rada pidi.

Täiuslikumad ofsettrükimasinad pole mõeldud väikeste tellimuste täitmiseks (majanduslikult ei tasu suures masinas mahukamat tööd katkestada, et väike asemele pista) ja sellepärast saavad neid omavad firmad pakkuda sobivat eksemplarihinda alles suuremate tiraa?ide korral.

Viimasel ajal on trükimasinate tootjad loonud digitaalpõhimõttel töötavaid trükipresse, mis moodsamat infokannet kasutades suudavad väiksemaid tellimusi nobedalt täita.

Tallinnas omavad selliseid masinaid näiteks UBS Repro OÜ, Eesti Reprokeskuse AS ja Quick Print.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing