Euro probleem kummitab ka Eestit

18. november 1998, 00:00

Uus rahasüsteem esitab majandustarkvarale uusi nõudeid firmades, kes suhtlevad euroliidu ettevõtetega -- alates valuutakursside täpsusest kuni sellise lihtsa asjani nagu euro rahasümbol dokumentides. Euros arveldamisel ei tohi tekkida valuutakahjumeid või -kasumeid, vahetuskurss peab olema kuuekohalise täpsusega, pöörd- ja ristkursid on keelatud. Kolm tarkvaramüüjat pakkusid üleminekuks lahendusi: Exact arvab, et selleks sobib E-valuuta moodul, Eeva soovitab oma valuutakontosid ning Hansa versioonile 3.4 üleminekut.

1. Kuidas te olete kursis EMU (Euroopa rahaliit) ja euro jõustumise ajakavaga ja nõuetega raamatupidamisele? Kuidas on seoses sellega lahendatud majandustarkvaras
2. vahetuskursid (tüvenumbrid, korrutamine, jagamine, pöördkursid);
3. triangulatsioon (euro, EMU valutaa ja muude valuutade vaheline konverteerimismeetod);
4. ostuprotsess (sidumine muus valuutas hindadega);
5. müügiprotsess (sidumine muus valuutas hindadega);
6. euro arveldused Eesti krooni ja valuutaarveldusarvelt;
7. kontojääkide konverteerimine 31.12.1998 ja drill-down;
8. aruanded?

1. Oleme kursis, et EMUs hakkab pangaarvelduses ühine valuuta kehtima 01.01.1999, kuid see pole kohustuslik. Tegelik üleminek on 2002. a.

2. Arvestus EEKi ja EURi vahel toimub läbi koefitsiendi. Tavalistele valuutadele viiakse sisse kursitabel.

3. Hansas on triangulatsioon lahendatud versioonis 3.4.

4.--5. Triangulatsioon töötab nii ostu- kui müügiprotsessis.

6. Veel puudub täielik EURi arvelduse automaatika. Kui DEM seotakse EURiga, siis EEKil on ka fikseeritud kurss.

7. 31. detsembril 1998 saab konverteerida nii kontojääke kui kandeid. Hansas on küll drill-down'i (sügavuti mineku) funktsioon, kuid praegu pole see seotud EURiga.

8. Aruannete käivitamisel saab kasutaja valida, milline baasvaluuta aluseks võtta.

1. Oleme euro süsteemiga kursis niipalju, kui Eeva majandustarkvara kasutajad seda Soomes vajama hakkavad. Näiteks poe kassa moodul väljastab esimesel etapil kassat?ekil hinnad nii FIMides kui ka EURides. Hiljem FIM kaob, jääb vaid EUR.

2. Vahetuskursside osas on Eeva eripäraks valuutakontod. Nendel toimub arvestus paralleelselt nii valuutas kui põhirahas.

3. Kandeid võib kontole teha ükskõik mis valuutas. Kanded teisendatakse konto valuutasse, kasutades ristkursse põhiraha suhtes.

4. Bilansi koostamisel moodustab programm bilansipäeva kursiga kursivahe lausendid, mis korrigeerivad valuutakontode saldosid.

5. Ostu- ja müügireskontro korral peab kõigepealt selgeks tegema, millises valuutas kohustus on võetud. Võlga arvestatakse ka selles valuutas. 6. Tasuda võib ka teises valuutas. Siis teisendatakse summa tasumise päeva ristkursiga valuutasse, milles võlga arvestatakse.

7. Aasta lõpul tuleb jäägid ümber hinnata viimase päeva kursiga ning aasta alguse saldod sisestada teises valuutas.

8. Kui arve on tasutud, moodustab programm tasumise kursivahe kohta lausendid.

1. Euro süsteemi nõuetega raamatupidamisele oleme kursis. Alates 01.01.1999 on euro finantsturgudel ja firma tegevuses kasutatav valuuta ning alates 01.01.2002 ELi riikides ainuke valuuta.

2. Euro kasutuselevõtuks on tehtud vajalikud muutused konverteerimises, ümardamises ja vahetuskursside kasutamises, täielikul euro kasutuselevõtul on otstarbekas andmebaasi konverteerimine eurole kui põhivaluutale. Eurot luuakse ja kasutatakse nagu tavalist valuutat. Valuutadevaheline arvestus toimub põhivaluuta järgi.

3. Iga tehingut, kontot, saldot, bilanssi on võimalik alati vaadata mistahes hetke seisuga, mistahes valuutas ja mistahes päevakursiga.

4.--5. Euros arvelduseks on kasutatav E-valuuta moodul. Sealt saab väljastada ja sinna sisestada andmeid nii euros kui kohalikus valuutas. Moodulita saab Exacti loogikaga väljundeid kahes valuutas.

6. Euro arveldusteks panga (E-Bank) ja tasumiste (E-Payments) moodulites on töötatud välja uued formaadid.

7. Konverteerimine on teostatav andmeülekandega. Drill-down on täiesti võimalik.

8. Aruandlus on võimalik nii euros kui kohalikus ja mistahes muus valuutas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 08:56
Otsi:

Ava täpsem otsing