Laupäev 25. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

OECD hoiatab languse eest

KL 20. november 1998, 00:00

Majandusliku koostöö ja arengu organisatsioon (OECD) ei piirdu oma sel nädalal avalikustatud majandusraportis vaid majanduskasvu prognooside alandamisega.

Lisaks toob organisatsioon ära kaks stsenaariumi puhuks, kui Jaapani panganduskriisi lahenemise, Aasia ja Venemaa finantskriisi ning Brasiilia valuutat ohustava surve taandumise ootused ei täitu.

Optimistlikum prognoos lähtub eeldusest, et USA keskpank alandab oluliselt peamisi intressimäärasid ning ka Euroopa keskpangad annavad rahapoliitikas pisut järele.

Sellisel juhul kujuneks maailma majanduskasvuks tuleval aastal kuni kaks protsenti.

Keskmiselt on OECD liikmesriikide kasvuprognoose viimase kuue kuu järel alandanud 0,8 protsendi võrra. Kõige enam on kärbitud Jaapani kasvuväljavaateid.

Venemaale ennustab OECD lõppevaks ja tulevaks aastaks 6protsendilist majanduslangust ning tarbijahindade tõusuks vastavalt 70 ja 150 protsenti.

Balti riikide suurimaks riskiks on jätkuvalt jooksevkonto defitsiit. Olulisem ohutegur pole Balti riikidele niivõrd Vene kriisi mõju, kui majanduskasvu võimalik aeglustumine Euroopa Liidus.

Maailmakaubanduse kasvuks ennustab OECD lõppeval aastal vaid 4,6 protsenti, samas kui veel mullu kasvas kaubavahetus 9,8 protsenti. Optimistliku stsenaariumi järgi on aastatel 1999 ja 2000 oodata 5--6protsendilist kasvu.

Organisatsiooni hinnangul on kogu maailmamajandust haarava kriisi risk mõnevõrra vähenenud, sest USA ning mitmed muud riigid on rahapoliitikat järgi andnud. Ka eurotsooni riikides on intressid nihkunud lähemale Saksa tasemele.

Positiivsena tõstab OECD esile ka Jaapani majanduse stabiliseerimise paketti ning Brasiilia püüdeid riigi finantsid IMFi abil reformida.

Kõigest hoolimata ei välista OECD ka musta stsenaariumi käivitumist, sest kõik finantsturgude usalduse kõikuma löönud riskitegurid on alles -- Jaapani panganduskriis võib lahenemise asemel hoopis süveneda, uus langus aktsiaturgudel võib vähendada investeerimistegevust ning laenupakkumist, vähendades ka eratarbimist, jeen ja dollar nõrgenevad...

Sellisel juhul võib maailma majanduskasv järgmisel aastal sootuks seiskuda -- Ameerika Ühendriikide majanduses algaks langus, Jaapani majanduse kokkutõmbumine jätkuks ning ka Euroopas jääks majanduskasv ühest protsendist madalamaks.

Sellisel juhul aitaks intresside alandamine küll deflatsioonisurvet leevendada, kuid olulist parandavat efekti see ei annaks.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 08:57
Otsi:

Ava täpsem otsing