Vilis Kristopan?il valitsuskabinet koos

REUTERS 27. november 1998, 00:00

Koalitsiooni kuuluvad tsentristlik Läti Tee, rahvuslik partei Isamaale ja Vabadusele ning vasaktsentristlik Uus Partei. Oktoobrikuised valimised võitnud ekspeaminister Andris ?kele Rahvapartei jäi oposit-
siooni.

Sajakohalises parlamendis on valitsuskoalitsioonil 46 kohta.

Vilis Kristopan?i valitsusprogrammis on tähtsaimate ülesannete hulgas ühinemine Euroopa Liiduga, mistõttu kabinetti on loodud kaks spetsiaalset ministrikohta.

Endine rahandusminister Roberts Zile saab erivolitustega ministriks, kelle ülesanne on arendada koostööd rahvusvaheliste finantsstruktuuridega, asepeaminister Guntars Krasts hakkab tegelema eurointegratsiooni küsimustega.

Valitsus tahab Läti seadused viia nelja aastaga täielikult kooskõlla Euroopa Liidu normidega ning suurendada 1999. a kaitsekulusid ühe protsendini sisemaisest kogutoodangust.

Uus valitsus peab vajalikuks arendada koostöö-
programme NATOga ning kindlustada idapiir euroliidu nõuete kohaselt. Oluline koht on suhete parandamisel Venemaaga.

Majandusreformide jätkudes on Lätil Euroopa komisjoni kinnitusel tuleval aastal lootust saada Euroopa Liiduga liitumisläbirääkimisi pidavate riikide esimesse ringi.

Uus rahandusminister Ivars Godmanis ütles hääletusele järgnenud pressikonverentsil, et tema esmane ülesanne uues ametis on hinnata Vene kriisi mõju 1999. a riigieelarvele. Eelmise valitsuse eelarve aluseks on 5% majanduskasv ja sama kõrge inflatsioon. Eelarve mahuks on 16,8 miljardit krooni.

Godmanis tahab eelarvet kärpida vähemalt 4% ehk 700 miljoni Eesti krooni võrra.

Samuti tahab ta Eesti eeskujul luua stabilisatsiooni-
fondi, millest majandust rasketel aegadel toetada. Novembris oli Läti eelarve ülejääk 912 miljonit Eesti krooni.

Mõnevõrra heidab uuele kabinetile varju vahetult hääletuse eelõhtul Läti erastamisagentuuris puhkenud skandaal, kus korruptsioonisüüdistusi on kõlanud nii agentuuri juhtide kui valitsusliikmete aadressil. Skandaali keskmes on Ventspils Nafta erastamine. Väidetavalt on uus peaminister lähedalt seotud Läti naftasektori ja Ventspilsi nafta-lobby'ga.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 08:58
Otsi:

Ava täpsem otsing