Võta aru pähe, Mart Siimann

Inno Tähismaa 30. november 1998, 00:00

Möödunud nädalal tegi valitsus mitu otsust, mis panid avalikkuse jahmatama. Kõigepealt andis valitsus Eesti piimatootjatele ja -töötlejatele kas otse või kaude 227 miljonit krooni toetust. Selle raha eest saavad piimatootjad oma odavat tooret müüa ja piimakombi-
naadid selle võrra odavamaid piimatooteid Venemaale ja Ukrainasse saata.

Seejärel tegi majandusminister otsuse toetada Kiviteri kaht omanikku ning nende partnerit Ühispanka 22 miljoni krooniga, mille eest on riik valmis ostma kahtlase väärtusega põlevkiviõli. Ja viimaks ?okeeris avalikkust valitsuse otsus jätta ära 49 protsendi Eesti Telekomi aktsiate avalik pakkumine maailmaturul ning anda kontrollpakk Soome ja Rootsi telekommunikat-
sioonifirmadele.

Seepeale tekkis mul küsimus, miks peaksin ma toetama Venemaa ja Ukraina piimatarbijaid, kui ma ise piima eriti ei joo. Miks peaksin toetama kaht äriga rappa läinud eraisikut, kui ma ise põlevkiviõlibisnises ei osale. Ja miks peaksin toetama Sonera ja Telia omanikke, kes oma monopoolset seisu kasutades on Eestis telefonikõnede tariifid niigi kõrgeks ajanud.

Tõenäoliselt mõtled ka sina nii, peaminister Mart Siimann. Sellepärast jääbki mulle valitsuse praegune poliitika arusaamatuks. Ehk siis see, et miks valitsus mõtleb ühtmoodi, aga käitub vastupidiselt.

Minu peamine küsimus on, miks sa, Mart Siimann, sunnid mind ja sadu teisi maksumaksjaid oma ebaratsionaalseid ideid finantseerima? Läheb ju Vene piimajoojate, Kiviteri omanike ja Soome-Rootsi telefonifirmade toetamine maksumaksjale maksma enam kui 3 miljardit krooni, ehk üle 4000 krooni iga maksumaksja kohta.

Samas näen, kuidas rahast jäävad ilma lastega noored pered ja haridussüsteem. Kuidas ei jätku raha selleks, et ehitada korralikke koolimaju, haiglaid ja auto-
magistraale. Need peaks ju olema elu põhiväärtused ehk see, mille nimel poliitikud valitsuses olles tegutsevad.

Praegu tundub, et valitsusele pole oluline Eesti kodanikele tagada õnnelik ja jõukas tulevik. Valitsus ei näi mõtlevat, kuidas saavutada olukord, et iga Eesti pere võiks lisaks heale töökohale omada mitut last, autot ja maja. Ja et see pere saaks paar korda aastas välisreisile sõita. Selle asemel kaitseb valitsus jäärapäise jonnakusega teatud klikihuvisid.

Riigijuhtide hiljutise rahajagamise prioriteete vaadates tundub, et Eestist on saamas kogu maailmast sõjaliselt üle olev agraarriik. Valitsus on üha enam suurendamas kaitsekulutusi aegunud relvade ülalpidamiseks ning sõjaliste platsdarmide ehitamiseks. See tundub jabur kaasaegses maailmas, kus üha enam omab tähtsust tehnoloogiline üleolek.

Kindlasti on sellises unelmate riigis võimalik valitsuse liikmetel sulistada mullivannis, juua kalleimat viskit, sõita luksuslikemate autodega ja pahvida parimat sigarit. Kodanikud laulavad sellises riigis valitsusele ülistuslaulu ning kõik, mis tehakse, on õige. Kas see on sinu eluideaal, Mart Siimann? Küllap on sinu väärtushinnanguid moonutanud sinu ja su kaaslaste komparteiline minevik, mis ei lase elu põhiväärtusi hinnata.

Kas pole praegu pakilisim probleem kulude kokkuhoid, millest mõtlevad eraettevõtted. Kokkuhoiust teatasid mitmed sinu kabineti ministrid veel mõni aeg tagasi avalikult. Kulude kokkuhoiuna võiks mõista üksteise tegevust dubleerivate valitsusasutuste, näiteks põllumajandus- ja majandusministeeriumi ühendamist. Aeg on koondada valitsusasutustest väheefektiivsed töökohad, aeg oleks vähendada riigiametnike arvu, aeg oleks vähendada riigikogu koosseisu.

Kui valitsus ühegi nendest ideedest läbi suudaks suruda, siis kindlasti ei vaata selle peale hästi maksumaksja ülalpidamisel olevad riigiametnikud. Aga samas näitab see kõigile teistele head eeskuju ning näitab, et valitsus tõepoolest hoolib oma rahvast.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 08:58
Otsi:

Ava täpsem otsing