Kindlustusturg hakkab selginema

Silva Männik 02. detsember 1998, 00:00

Kõige segasemaks ja ebakindlamaks peavad analüütikud Polarise, Ühiskindlustuse, Salva ja ASA Kindlustuse olukorda. Erineval seisukohal on eksperdid Nordika osas.

Ka kindlustuses võivad kliendid rahast ilma jääda. Elukindlustuses teeb kindlustusinspektsioon kõik võimaliku raskustes seltsi pikaajaliste lepingute üleandmiseks. Seevastu kahjukindlustuses on teiste seltside otsustada, kas saadaval olevat probleemidega seltsi portfelli endale soovitakse või mitte.

Raskeima löögi alla satuvad siis kliendid, kellel on juhtunud varaga õnnetus, sest selts ei pruugi olla võimeline hüvitisi välja maksma. Teised kliendid, kellel kahju ei ole juhtunud, jäävad lihtsalt oma sisse-
maksetest ilma. Eraisikutel ei pruugi kaotus olla väga suur, rohkem raha on aga mängus oma vara kindlustanud suurtel ettevõtetel.

Seetõttu ei uuenda paljud kliendid lepinguid probleemsetes seltsides. Lepingu katkestamisel kaotab klient aga omakorda kümnendiku ettemakstud preemiatest.

Kergem lahendus nii klientidele kui seltsidele on atraktiivse investori leidmine või ühinemine, kus portfellid valutult liidetakse ja kõik sõlmitud lepingud jäävad kehtima.

Raske olukord kindlustusturul ei tulnud ootamatult. Kindlustusseltsid on põlvili surunud nii nende tegevus turu võitmisel, kui ka üldine majanduskliima jahenemine. Liialt madalale lastud hinnad on vaatamata ennastsalgavatele ponnistustele visad kerkima.

Raske on hinna tõstmises esimene olla. Kindlustus-
tegevusest saadud kahju siluvad investeeringutulud on samuti kokku kuivanud, mistõttu hädavajalike käibevahendite saamiseks tuleb ükskõik mis hinnaga kliendid oma tooteid ostma meelitada.

Pangale aktsepteeritavate seltside nimekirja koostanud Hansapanga krediidiriski juht Tiit Jõemets vuristab ette kolme seltsi nimed, kelle poliise laenu tagatisvara kindlustamisel ei aktsepteerita: ASA, Salva ja Nordika. Põhjuseks portfelli liiga riskantne struktuur ning kõrge kahjusus.

«Pank peab olema oma riskide katmisel kindel, et selts on võimeline hiljem enda võetud kohustused hüvitama,» selgitab Jõemets.

Suurtest seltsidest on ASA-l kõige rohkem probleeme, kinnitab ta. Lisaks suurele kahjususele iseloomustavad ASAt liiga suured investeeringud kinnisvaraarendusse.

Jõemetsa väite aluseks on AB Kindlustuse Grupi kevadel valmiv 120 miljoni kroonine maja, mille väljarentimine võib praeguse rendipindade ülekülluse juures vähetulusaks osutuda.

ASA suuromanik Leonid Apananski on leidnud välisinvestorid, kelle kasuks ta on nõus loobuma ASA enamusaktsiatest.

Oma plaani ASAsse investeerida on kinnitanud EVEA Pangaga plaani pidav Londoni investeerimisfirma Siege PLC, keda ASA konkurendid muigega riiulifirmaks kutsuvad. Värskemad teated väidavad aga, et Siege on läbirääkimistel vahetunud ühe teise Londoni börsi vabaturul registreeritud firmaga, kelle nimi avalikus-
tatakse detsembri teisel nädalal.

Jõemets vihjab, et Salva puhul võib panga seisukoht lähiajal muutuda. «Salva kapitali struktuur võib muutuda,» osutab Jõemets ESS Investeeringute OÜ väidetavatele plaanidele oma osalus Salvas müüa.

Nordika ebausaldatavust põhjendab Jõemets lisaks liialt suurele liikluskindlustusportfellile ka tema 36 miljoni kroonise investeeringuga Maapanka.

Muutusi kindlustusturul võivad tuua ühinemised. Ettepaneku ühise valdusfirma loomiseks on Nordikale teinud Leonid Apananski, kuid sellise struktuuri loomist peetakse praegu siiski ebatõenäoliseks.

Samal ajal on turul elevust tekitamas Polarise saatus, kes ühel või teisel moel varsti tõenäoliselt müüki läheb. Enamik huvilisi ootab enne otsustamist selgust, kas aktsiad müüakse tema suuromaniku ERA Panga pankrotivarana või ei pea Polaris ise vastu ning tema portfell jagatakse kindlustusinspektsiooni sekkumisel laiali.

Turupilti muudavad ka mõne juba Eestis tegutseva välisseltsi plaanid end turuliidritesse «sisse osta». Küsimuseks jääb, kas sellisel juhul seltsid liidetakse või jäävad mõlemad kaubamärgi edasi kehtima. Näiteks pole teada, mis saab Eesti Kindlustuse müügil Sampole, kes juba teenindab oma kaubamärgi all Soome suurkliente.

Kui aga osutub tõeks kuuldus, et Sampo ?ansid läbirääkimistel Eesti Kindlustusega vähenevad, on soomlased väljendanud valmisolekut investeerida Polarisesse.

Üksmeelselt kurval tõdemusel on analüütikud Ühiskindlustuse osas. Talinvest Suprema analüütik Paavo Põld samastab Ühiskindlustuse raskused Salvaga: väike selts liialt suurte kuludega.

Olukorras, kus suurematel seltsidel on tuntud kosilased ukse taga, on ebaefektiivsetel seltsidel nendega raske võistelda. Seetõttu ei pruugi väiksemad omal jõul kevadeni välja vedada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 08:58
Otsi:

Ava täpsem otsing