Raskused on ületatavad

TE 07. detsember 1998, 00:00

Ta ütleb, et juba enne 17. augusti krahhi oli alles hiljaaegu inimestes palju lootusi äratanud sõnad «reform» ja «turg» muutunud Venemaal sõimu-
sõnadeks. Jälle oli moodi läinud «vasakpoolsus», ning seda meeleolu esindab praegune Jevgeni Primakovi valitsus, mis püüab majanduse «läänelikku» juhtimist asendada «venelikuga».

Seni paistab selle sisuks olevat palga- ja pensioni-
võlgade tasumine ning tööstussektori taaselustamine. Mis ühtlasi tähendab stabiilsest rublast ja rublakursist ning tervest monetaarpoliitikast loobumist. Et puudub realistlik eelarve ja maksude kogumise süsteem, satub Venemaa lähiajal suurtesse raskustesse.

Lihtne aritmeetika näitab, et valitsuse abinõud üksnes süvendavad tõbe: inflatsioon on 50% kõrgem kui aasta tagasi, paljud pangad ei suuda laenukohustusi täita ja miljardid voolavad riigist välja.

Neis oludes ei ole IMFi rahaabil mõtet, sest selle sööb inflatsioon või siis kaob see ?veitsi pankade erakontodele. Ilma välisabita jääb Venemaal kolm võimalust: kas käivitada rahamasinad, lasta võlakohustustel üle pea kasvada või loobuda pensioni- ja palgavõlgade maksmisest. Mida valitsus ka ei vali, on tagajärjeks majanduskriisi süvenemine ja poliitilise krahhi oht.

Halb, et süsteemi vahetamise eest vastutavad vana süsteemi liidrid, hea on, et juba on tekkinud 35aastaste uute liidrite põlvkond, kel on õnnestunud suunata Venemaa arengut väljapoole, integratsioonile maailmaturuga ja infosüsteemiga.

Mida kaugemale vasakule arengupendel liigub, seda rohkem võib natsionalismi mõjul süveneda Vene välis- ja kaitsepoliitikas isolatsioon ja läänest distantseerumine.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 08:59
Otsi:

Ava täpsem otsing