Meretehas tüliõunaks

Raul Ranne 17. detsember 1998, 00:00

«Meretehase juhid, kes esindavad ettevõtte enamusaktsionäri ASi Vavekor, on ajanud ettevõtte tahtlikult pankrotti, et vältida Meretehase erastamisel võetud koormavaid kohustusi,» märkis Kubõ?kin. «Me leiame, et Meretehase juhtide senises tegevuses on kuriteo tunnuseid,» lisas ta.

Kohus algatas Meretehase pankrotimenetluse 1. detsembril OÜ Postfort 400 000kroonise nõudega avalduse põhjal. Balti laevaremonditehast esindava vandeadvokaadi Andres Aaviku sõnul on Postforti näol tegemist riiulifirmaga, kellel puudub majandustegevus ning seetõttu ei saa firmal olla ka 400 000kroonist võlanõuet Meretehasele. Ka pole sellist võlga ettevõtte bilansis kajastatud.

«Meretehase maksejõuetus on kunstlikult tekitatud, sest ettevõtte vara bilansiline väärtus on üle 72 miljoni krooni,» märkis ta.

Balti laevaremonditehas on koos kalatööstusfirmaga Maseko Tallinna Meretehase 49% aktsiate omanik ASi Dolibar kaudu. Laevaremonditehase peadirektor Fjodor Berman märkis, et Vavekori esindajad on teinud kõik, et Dolibar Meretehase juhtimisest eemale tõrjuda. Samal ajal on ettevõtte vara laiali veetud või maha müüdud, riigile ja erastamisagentuurile on jäetud maksmata ning Meretehase töötajad pole palka saanud, lõpuks on Meretehas tahtlikult pankrotti lastud, loetles Berman.

«Ma ei taha kaotada seda raha, mis me Meretehase aktsiate ostmisel kulutasime ning tahaksin, et need aferistid saaksid oma tegude eest karistatud,» sõnas Berman.

Balti laevaremonditehase andmeil oli oktoobri lõpu seisuga Vavekor erastamisagentuurile võlgu ligi 39 mln krooni, lisaks 10 mln ulatuses ka maksuvõlgu. Vavekor pole täitnud ka 1995. a Meretehase 51% aktsiate erastamisel võetud 72 mln kroonist investeerimis-
kohustust ega taganud lubatud tööhõivet.

Tallinna Meretehase juhataja Andres Ausman ütles, et kui omanikud ei saa omavahel kokkuleppele, siis on ju mõlemad süüdi. «Nüüd lahendab asjad pankroti-
toimkond, pankroti üldkoosolek ja pankrotihaldur.» Ta eitas Meretehase tahtlikku pankrotti ajamist.

Tallinna Meretehase nõukogu esimees, advokaat Jaanus Sanjay Mody rääkis, et Vavekor erastas 51% Tallinna Meretehase aktsiad koos 36 mln kroonise järelmaksu, investeerimis- ja tööhõivekohustusega. Dolibar omandas mullu suvel oksjonil 49% Meretehase aktsiad 13 mln krooniga kolmeaastase järelmaksuajaga ja poole ostusummast võis maksta EVPdes. «Kuna vähemusaktsiaid ei müüdud eelisostuõigusega Vavekorile, oli konflikt kahe aktsionäri vahele sisse programmeeritud,» märkis ta. Mody sõnul on Dolibari esimene konstruktiivne ettepanek Meretehase pankrotiasja lahendamiseks kutsuda kokku aktsionäride koosolek ja laiendada aktsiakapitali. Juurde emiteeritavate aktsiate eest saadud rahaga saaks tasuda Meretehase võlad. Vavekor nõustub tema sõnul jääma ettevõttes vähemusaktsionäriks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing