Taskupankuri vaikne minek

Silva Männik 21. detsember 1998, 00:00

Vähem kui kümme aastat tagasi oli Andres Bergmannil vaba mõnikümmend tuhat rubla, et asutada pank. Samal perioodil sündisid tema teisedki ettevõtmised, mis nüüdseks on kasvanud läbipaistmatuks, omavahel põimunud firmade d?ungliks.

Avalikkusele seostub Bergmanni nimega nn american dream: unistuste elu elav äärmiselt galantne, rikas ja mitmekülgsete hobidega mees, kellel pidurdamatult hästi läheb. Palju on räägitud Bergmanni jahikirest, lennundushuvist, koertest ja kallitest autodest. Kuid tema ärisid on alati ümbritsenud salapära, see on valdkond, kus ta tegutseb omaette, ühtegi uut partnerit juurde lubamata. Esialgu nokiti selle kallal pelgalt uudishimu pärast, nimetades Bergmanni tasku-
pankuriks. Nüüd aga, kui tema äride peamine hammasratas ERA Pank kinni kiilus, on selguse saamine eluliselt tähtis enamikule ERA Gruppi kuuluvate firmade klientidest. Usaldust ei sisenda Bergmann tänaseni, sest tema viimase aja optimistlikud lubadused on nendeks jäänudki.

Vaatamata ERA Panga moratooriumile on Bergmann, vähemalt väliselt, rahu ise. Polarise ressursside paigutus on teiste Eesti seltsidega võrreldes väga hea, ka ERA Pangas kinni olevad pikaajalised deposiidid, mille tähtaeg on 2003. aastal, ei ohusta seltsi elujõulisust, väidab Bergmann veendunud ilmel. Polarise võib tema sõnul hukutada vaid hüppeline kahjususe kasv näiteks üleujutuste või Lõuna-Ameerikast saabuvate orkaanide laastamistöö tulemusena.

Ka Polarise suuromanik, moratooriumi all olev ERA Pank saab veel sellel aastal oma uutest investoritest selge pildi kokku, ütleb Bergmann. Lepingute sõlmimiseks ning raha laekumiseks pisut aega andes peaks ERA Pank järgmise aasta esimesel kuul uksed avama -- selline on Bergmanni järjekordne lubadus panga klientidele, kes hakkavad lootust kaotama.

Pangandusringkondades kaheldakse sügavalt, et praegustes tingimustes on investori leidmine võimalik. Vihjates EVEA Pangale, nimetatakse vaid võimalikke teisejärgulisi spekulante, kellel lõpuks ei pruugi raha jätkuda.

Bergmann on tegelikult nõus, et inimeste usk tema lubadustesse hakkab kaduma, kuid ta ei võta vastutust tervenisti enda peale. Ta vibutab näppu ajakirjanduse poole, kes tema meelest krõbedapealkirjaliste artiklitega usaldamatust ja paanikat külvab.

Ent ajakirjanduse kõrval märgib ka kindlustus-
inspektsioon, et Polarise käive kahaneb pidevalt usalduse kaotanud klientide lahkumise tõttu. Rahuldamata nõuete maht preemiate kõrval seevastu pidevalt kasvab. Inspektsioon tunneb muret Polarise saatuse pärast, sest ilma selguseta ERA Panga suhtes Polaris kevadeni vastu ei pea.

Bergmann näeb lahendust Polarise aktsiakapitali tõstmises 10 miljoni krooni võrra. Raha peaks tulema Bergmanni enda taskust, talle kuuluvast investeerimis-
firmast Pro Invest.

Bergmann on alati üksiku hundina tegutsenud, hoides oma firmasid kinnises ringis. Isegi ERA Pangale investoreid otsides pole ta nõus kontrollpakist loobuma.

Leks Kindlustuse juhatuse esimees Raul Kastan teab oma ammustest kogemustest, et Bergmann jääb läbirääkimistel alati väga jäigaks, kuid lõputu jonnimine mõjub firmale kahjulikult. «Ühel hetkel öeldakse lihtsalt, et rong on läinud ja järele sellele nii lihtsalt ei jõua,» nendib ta.

Uute äripartnerite kaasamist võib takistada Bergmanni firmade omavaheline seotus puhverkapitali kaudu ehk ühe ja sama raha näitamine eri firmade aktsiakapitalis. Bergmann nimetab selliste väidete esitajaid võhikuteks, kes ei oska ERA Grupi selget ning läbipaistvat konsolideeritud bilanssi lugeda. Omavahel liigselt seotud firmad tõmbavad aga üksteist raskustes kaasa.

Peale selle, et ühte gruppi kuuluvatel firmadel on sarnane imago, seovad neid aktsiasõlmed ning omavahelised teenused.

Nii näiteks jäi ERA Panka enamik Polarise deposiitidest. Kuigi tegu on pikaajaliste hoiustega, mõjub raha kinnijäämine seltsile halvasti -- selts ei teeni intressitulu ning raha pole äärmiste raskuste ilmnedes kättesaadav. Samas lähevad panga võimaliku pankroti korral tema tütarde aktsiad pankrotivarana müüki.

Mõne tuhande krooniga alustanud Bergmann on liikumas algusesse tagasi, kus tal polnud ei panka ega kindlustusseltsi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing