Kolmapäev 7. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Aku tööiga 1,5 aastat

Indrek Kald 24. detsember 1998, 00:00

Mobiiltelefoni aku tööiga on maksimaalselt poolteist aastat. Täpsema kasutusaja määrab küll telefoni laadimistsüklite arv. Mobiilidel kasutatakse enamasti kolme tüüpi akusid: nikkel-kaadmium-, nikkel-metallhüdriid- ja liitium-ioonakud.

Üha vähem kasutatavad Ni-Cd-akud on odavad ja töökindlad, nende laadimistsüklite arv ulatub üle tuhande. Nikkel-kaadmiumakude negatiivne külg on mäluefekt. Kui akut ei laeta korrapäraselt tühjaks, siis ta justkui unustab oma õige mahutavuse ja see väheneb tunduvalt. Ni-Cd-akude pika eluea säilitamiseks tuleb aku vähemalt kaks korda kuus täislaadimise järel tühjaks laadida. Mõnedel mobiilidel on selleks ka lisafunktsioon. Kasulik on ka telefoni aku laadimise järel võimalikult tühjaks rääkida.

Nikkel-metallhüdriidakud on eelmistega võrreldes kolmandiku võrra energiamahukamad. Neil ei ole mäluefekti ja nad ei vaja korrapärast tühjakslaadimist. Ni-MH-akude puuduseks on väiksem laadimistsüklite arv, mis ulatub 700 laadimiseni. Ericsson kasutab oma mobiilidel põhiliselt Ni-MH-akusid.

Uudsed, väga suure energiatihedusega liitium-ioonakud sisaldavad samade mõõtmete juures kuni kolm korda rohkem energiat kui Ni-Cd-akud. Liitiumakud on tundlikud laadimisre?iimi ja -seadmete suhtes. Kõrvalekaldumine vähendab aku mahutavust. Li-Ion-akude hind on Ni-MH-akudega võrreldes keskmiselt tuhande krooni võrra kõrgem. Nende laadimistsüklite arv on 300--500, misjärel aku mahutavus väheneb 15 protsenti. Li-Ion tahab originaalseadmete kasutamist.

Uut telefoni või akut ostes tuleb kõigepealt teha pikk laadimistsükkel, kus aku laetakse täis ja seejärel tühjaks. Aku saavutab oma õige mahutavuse alles paari-kolme täis- ja tühjakslaadimise järel.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:03
Otsi:

Ava täpsem otsing