Teisipäev 17. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Üle 2000 uue auto haihtus Eestis õhku

Tõnu Tramm 09. jaanuar 2001, 00:00

Eesti autofirmade väitel müüsid nad mullu Eestisse 10 876 uut sõiduautot, ARK andmeil jõudis neist aga registrisse vaid 8830 autot.

Aastaid Eesti Päevalehes uute autode müügistatistikat koostanud ja nüüd ASis Belesta Grupp müügijuhi ametit pidava Raivo Murde hinnangul näitab nii suur erinevus seda, et osa automüüjaid ei kajasta oma müüginumbreid ausalt. ?Selleks, et tõsta oma müüdava automargi tuntust, näitab mõni firma tegelikust suuremat müüginumbrit,? lausus Murde.

Nii statistika koostaja kui ka autoregister on aga oma numbrite õigsuses veendunud.

Uute sõidukite müügistatistikat koostava Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Eesti Liidu juhatuse esimehe Jaak Uudla sõnul tuleneb üle 2000 auto suurune vahe sellest, et ARK peab uueks autoks vaid 2000. aastal toodetud autot, kuid läinud aasta alguses müüdi mitu kuud ka 1999. aastal toodetud autosid, mis olid samuti uued. ?Sellest kogu vahe tulenebki ja me oleme selle kõrvaldamise teemal rääkinud nii ARK enda kui ka teede- ja sideministeeriumiga,? lausus Uudla.

?Esimest korda võin panna käe südamele ja öelda, et meie number on õige,? kinnitas ARK direktori asetäitja Teo Saimre. Tema sõnul käib alates möödunud aastat sõidukite registreerimine täiesti uue arvutiprogrammi alusel ja eksimine pole lihtsalt võimalik.

ARK lähtub Saimre sõnul auto uueks nimetamisel ainult dokumentidest, ehk sellest, kas konkreetne auto on varem mõne riigi registris olnud või mitte. ?Detsembris kandsime mitu autod registrisse, mille tootmisaastaks oli märgitud 2001. Täpselt samuti läksid läinud aasta alguses uute autode kirja 1999. aastal toodetud autod. Uueks peame autot, mis on kuni kolme aasta vanune ega ei ole varem registris olnud, tootmisaasta pole meie jaoks küll mingi näitaja,? kinnitas Saimre.

Raivo Murde tunnistas, et temagi oli seni teadlik, et lõviosa erinevustest tuleneb aasta alguses müüdud eelmise aastanumbriga autode väljajäämisest ARKi statistikast. ?Lisaks tuleneb erinevus metoodikast. Osa firmasid loeb auto müüduks juba siis, kui lepingule on alla kirjutatud. See ei tähenda aga veel, et nii jääbki,? lausus Murde, kelle sõnul loeb Belesta autod müüduks alles siis, kui see on kantud registrisse.

Sestap tuli numbrite nii suur erinevus ja ARK väide tallegi üllatusena. ?Ma kujutasin ette, et erinevatest põhjustest tulenev nihe on aastas kuni paarsada autot aga mitte mingil juhul paar tuhat,? nentis Murde.

Ka Teo Saimre oli Murdega sama meelt ega näe erinevuse taga muud arvestatavat põhjust kui müüginumbrite suuremaks kirjutamist. ?Ma tean, et igaüks kasutab statistikas oma metoodikat ja kuude lõikes nende andmed erinevad meie omadest pisut. Aasta kokkuvõttes peaks aga numbrid klappima.?

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:59
Otsi:

Ava täpsem otsing