Nokia mulluste müügitulemuste avaldamine tõi turule paanika

Kaja Koovit 10. jaanuar 2001, 00:00

Maailma suurima mobiiltelefonide tootja Nokia eile avaldatud tulemuste kohaselt kasvas kontserni mobiiltelefonide müük eelmisel aastal 64 protsendi võrra. Kokku müüs Nokia mullu 128 mln mobiiltelefoni võrreldes 1999. aasta 78,5 miljoniga.

Kuigi tegemist on kõrvalt vaadates hea tulemusega, jäi see siiski 12 miljoni telefoni ehk ligi 8 protsendi võrra analüütikute ootustele alla.

Helsingi börsil langes Nokia aktsia hind uudise avaldamise järel 13 protsenti, päeva jooksul kujunes langus isegi üle 18protsendiliseks.

Nokia survel langes üle 6 protsendi Rootsi Ericsson, France Telecom 5,5 protsenti.

?Turul on paanika täiesti olemas, seda näitab Helsingis kaubeldud 63 miljonit aktsiat,? lausus Svenska Handelsbankeni maakler Janek Moik.

?Turud ootasid jälle mingit hüpernumbrit ja tegelikkuses oldi põhjendamatult pettunud,? lausus Hansapanga maakler Mattias Mustonen.

Mustoneni sõnul eestimaalastest investorite seas mingit müügipaanikat küll märgata ei ole. ?Paanilist müüki ei ole, pigem on hinnalangus heaks aktsiasse investeerimise momendiks,? lausus Mustonen.

Oma pressiteates Nokia müügitulemusi lähemalt ei kommenteeri, mistõttu analüütikute hinnangu kohaselt ajastas Nokia müügitulemuse eilseks, vältimaks turu veelgi suuremat pessimismi, mis kaasneks Motorola täna õhtul avaldatavate tulemustega.

Ühendriikide Nasdaq-100 futuurid, mis hommikul pärast üleeilset Nokia aktsia hinnatõusu olid kõrgematel tasemetel, langesid pärast põhjendatud väärtuse arvestamist 3 punkti võrra.

Finantsportaal CNNfn kirjutas, et Nokia tulemused jahutavad Ühendriikide keskpanga intressialandamise tulemusena turul tekkinud optimistlikke ootusi. Investeerimispanga Morgan Stanley Dean Witter ökonomisti Stephen Roachi sõnul oodatakse tänavu esimese poolaasta jooksul USA majanduses langust.

Aktsia hinna langus ei ole Soome majanduse lipulaevale ja Helsingi börsi turukapitalisatsioonist 70% hõlmavale Nokiale midagi uut, sest suurimalt mobiiltelefonide tootjalt oodatakse pidevalt rekordilisi kasuminumbreid ning juba niigi suurte ootuste ületamist.

Nokia aktsia läks vabalangusse ka eelmise aasta juulikuu lõpupäevadel pärast rekordiliste poolaastatulemuste avaldamist. Toona jättis turg head majandustulemused tähelepanuta ja aktsia hinna langetamiseks piisas Nokia juhi Jorma Ollila vaoshoitud avaldusest, et kontsern ei suuda lõpmatuseni hoida katkematut kasumikasvu.

Juulikuisest hinnalangusest saadud kaotus Eesti investorite jaoks aktsiasse paigutatud kuni 200 miljonilt kroonilt ei ületanud hinnanguliselt 10 miljoni krooni piiri.

Viimase kuuga on Nokia oma väärtusest kaotanud ligi kolmandiku.

Vaatamata analüütikute mõningasele kartusele Nokia aktsia Nasdaqi suurde langusse viia ei suutnud. Nokia aktsia oli USA turu avanedes küll 13protsendilises miinuses, kuid Nasdaq alustas kauplemispäeva plusspoolel.

Investeerimisfirmad ei tõtta Nokia aktsiale antud ostusoovitusi muutma, kuid ei välista, et aktsia põhjendatud hinnasihte võidakse alandada.

Kuigi Nokia tulemused avaldasid pettumuse, on analüütikute hinnangul positiivne, et Nokia jätkab turu keskmisest kiiremat kasvu ning suurendab oma turuosa. Samas ei peeta võimatuks aktsia hinna langust lähiajal. ?Ei saa öelda, et see läbi oleks,? lausus Moik.

Äripäeva analüütiku Peeter Koppeli sõnul võib Nokia müügitulemusest teha globaalse järelduse, et turgude ootused ettevõtete tulemuste osas on põhjendamatult kõrged.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing