Nokia on Soome majanduse alustala

Tõnis Arnover 10. jaanuar 2001, 00:00

Soome jaoks on Nokia saanud väga tähtsaks, analüütikute arvates vahest liigagi tähtsaks.

Nokia annab 20% Soome koguekspordist ning eelmise aasta riigi sisemajanduse kogutoodangu kuueprotsendilisest kasvust andis ta neljandiku. Helsingi börsi väärtusest moodustab Nokia tervelt 70% ning riigi kõigist tootearenduskuludest on kolmandik tema päralt. Soome väiksuse tõttu on Nokia ammendanud vaimupotentsiaali ning näeb oma laienemist edaspidi eeskätt väljaspool Soomet, ütleb Nokia peadirektor Jorma Ollila.

Nokia tähtsus Soome jaoks ilmneb kasvõi selleski, et ta on enda ümber kasvatanud terve kobara infotehnoloogiafirmasid ja alltöövõtjaid, kellest tuntuim on ka Eestis tegutsev Elcoteq.

1993. aastast peale, kui Soome avati välisinvesteeringutele, on välismaalased kaheksa aastaga teinud Soome netoinvesteeringuid 2556,4 miljardit krooni, mis omakorda on kasvatanud nende aktsiate väärtuse 3265,6 miljardile kroonile. 90 protsenti sellest summast moodustab Nokia.

Kui börsikursid on tõusnud lakke, siis Soome tavaomandi väärtus on püsinud neil aastail suhteliselt mõõdukas.

Soome statistikakeskus on hinnanud 1993. a Soome rahvusliku vara väärtuseks 2800 miljardit marka ehk 7280 miljardit Eesti krooni.

Siit võib järelduse teha, et kõigi soomlastele kuuluvate majade, põldude ja metsade väärtus võrdub umbes kahe Nokia firma väärtusega.

Siiski tuleb tähele panna, et seitsme aasta tagune aeg oli kriisijärgne aasta, mil hinnad olid suhteliselt madalad. Nüüdseks on metsa ja kinnisvara hind umbes kolmandiku võrra tõusnud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing