Kursiprognoosid teevad peavalu

Tõnis Oja 12. jaanuar 2001, 00:00

Euro kursi 15 protsendiline kerkimine alates oktoobri lõpust on pannud analüütikuid kukalt kratsima. Uudisteagentuur Bloombergi poolt detsembris läbiviidud küsitluse põhjal ennustati, et euro tugevneb märtsi lõpuks 0,91 dollarini, mis teeb USD kursiks 17,19 krooni. Tegelikult on Euroopa ühisraha juba nüüdseks 0,95 dollarini. Nii mõnigi pank, näiteks Citibank, J.P. Morgan ja Barclays Capital on eelnevad prognoosid kõrvale heitnud ja tegelevad uute väljatöötamisega.

Rahvusvahelised ettevõtted kasutavad valuutakursside prognoose otsustamaks, kas tuua välismaal asuvates tütarettevõtetes teenitud tulud koju või osta hoopis kohapeal tootmiseks vajalikku materjali ning eadmeid.

Veel möödunud aasta viimase kvartali alguses oldi euro suhtes väga pessimistlikud. Barclays Capitali peaanalüütik Brian Martin prognoosis möödunud aasta lõpuks euro kursiks 0,75 dollarit, mis teeb USD kursiks 20,86 krooni. Ka Eestis oldi dollari tõusupotentsiaali suhtes ülioptimistlikud. Kuigi Martin on euro kursi prognoosi mõnevõrra tõstnud jääb ta erinevalt valdavast arvamusest Euroopa ühisraha väljavaadete suhtes pessimistiks. 0,75 dollari tasemele kukub euro tema arvates selle aasta lõpus või järgmise alguses.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing