OPEC tahab toodangut vähendada

Tõnis Arnover 17. jaanuar 2001, 00:00

USA energeetikaminister Bill Richardson tegi Viini kohtumise eel turnee kuues OPECi liikmesriiki ja püüdis Euroopa Liidu toel neid veenda naftatootmist praegu mitte vähendama. Põhjenduseks tõi ta asjaolu, et nafta hinna kõrgel püsimine võib süvendada USA majanduslangust ja suurendada tööstusriikides inflatsiooni.

Ka Euroopa Komisjon (EK) esines esmaspäeval avaldusega, kus öeldi, et naftatootjad ei tohiks kiirustada toodangu järsu vähendamisega, sest see võib suurendada naftahinna ebastabiilsust. ?OPECi otsus oleks arusaadav, kui naftabarreli hind oleks langenud 22 dollari tasemele, kuid praegu on OPECi toornaftakorvi hind üle 24 dollari ning Aasias ja USAs Nymexi börsil üle 30 dollari,? sõnas EK pressiesindaja Reutersi teatel.

Arenenud tööstusriigid rõhutavad, et nende naftatagavarad, mis mõni aasta tagasi katsid 58 päeva tarbimise, katavad nüüd 52 päeva vajaduse. Varude edasine vähenemine suurendaks naftaturu ja -hinna ebastabiilsust, mis oleks halb nii tootjatele kui ka tarbijatele. Seetõttu ei tohiks nende arvates naftatoomist vähendada enne suve.

Naftariikide naftaministrid ei ole lasknud end aga USA ja ELi survest heidutada. OPECi peasekretär Ali Rodriguez ütles, et nemad näevad maailmamajanduse arengut teisest vaatevinklist. OPEC prognoosib, et sel aastal maailma majanduskasv niikuinii aeglustub, millega kaasneb naftanõudluse vähenemine, eriti teises kvartalis. ?Kui me toodangut ei vähenda, siis võib korduda 1998. aasta, mil naftabarreli hind langes ületootmise tõttu 10 dollari tasemele,? väitis Rodriguez.

OPECi riigi Saudi Araabia naftaminister Ali al-Naimi teatas, et riikide vahel on saavutatud põhimõtteline kokkulepe kärpida alates veebruarist OPECi maade naftatoodangut 1,5 miljoni barreli võrra päevas. See moodustab 5% nende kogutoodangust, mis seega alaneks 26,7 miljonilt barrelilt 25,2 miljonile barrelile. Kuna Saudi Araabial on OPECis domineeriv positsioon, siis jääb see seisukoht analüütikute arvates Viinis ilmselt peale, ehkki Venezuela, Al?eeria, Indoneesia ja Katar sooviksid toomist vähendada rohkem, kuni kahe-kolme miljoni barreli võrra.

Ali al-Naimi sõnul on OPEC turu praegust nõudmist-pakkumist uurides jõudnud seisukohale, et toomise vähendamine on paratamatu, kui OPEC tahab hoida toornaftakorvi barreli hinda taotletud 25 dollari tasemel. Et USA kauaaegse truu liitlase Saudi Araabia minister oli pärast Bill Richardsoniga kohtumist nii resoluutne, näitab vaatlejate hinnangul Saudi Araabia rahulolematust lahkuva USA presidendi Bill Clintoni vahendustegevusega Palestiina-Iisraeli konfliktis.

OPECi president ja Al?eeria energeetikaminister ?ahib Khelil ütles, et OPECi hinnangul ei ole nafta hinnal erilist mõju Euroopa, USA ja Jaapani inflatsioonile ja majanduskasvule, väike risk võib olla ainult teistes Aasia riikides.

Majandusliku koostöö ja arengu organisatsiooni OECD peasekretär Donald Johnston ei usu, et toornafta hinna tõus suudaks eriliselt mõjutada maailmamajanduse kasvu.

Londonis asuv maailma energiauuringute keskus CGES on hoopis teisel seisukohal, väites, et maailma majanduskasvu järsu aeglustumise vältimiseks peaks naftabarreli hind olema allpool 20 dollarit ning et OPEC teeb vea, kui ta tahab seda kangekaelselt hoida 25?28 dollari tasemel.

Investeerimispanga Morgan Stanley pessimistliku prognoosi kohaselt alaneb maailma majanduskasv tänavu 5 protsendilt 2,9-le ning USAs 5-lt protsendilt 1,1-le, kusjuures prognoosis on teise kvartali naftabarreli hinnaks võetud 18 dollarit. CGES hoiatab, et nafta hinnatõus, mida OPEC kavandab, halvendaks maailmamajanduse väljavaadet veelgi.

Eesti kütusemüüjad ei söanda hindu prognoosida

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:02
Otsi:

Ava täpsem otsing