Maailmamajanduse konjunktuur aasta alguses

18. jaanuar 2001, 00:00

Ekspertide küsitlus möödunud aasta oktoobris näitas, et maailma majanduskliima koondindikaator on aprilli ja juuliga võrreldes langenud. Vaatamata sellele on maailma majanduskliima endiselt soodne ja selgelt üle rahuldava taseme. Majanduskliima indikaatori languse on põhjustanud vähemoptimistlikud kuue kuu prognoosid.

Kuna eksperdid prognoosivad lähemaks 3?5 aastaks 3,7protsendilist aasta keskmist majanduskasvu, siis võib 2000. aasta teisel poolel aset leidnud jahenemist käsitleda lühiajalise kõrvalekaldena jätkuvast tõusutrendist. Ekspertide hinnangutest nähtub, et jooksev majandusolukord Aasias on mõnevõrra halvenenud ja langenud allapoole rahuldavat taset. Ka ootused eelseisva kuue kuu suhtes on vähem optimistlikud kui juulis. Jaapani majandusolukord oli oktoobris endiselt ebaselge, kuid oodatakse olukorra paranemist eelseisval kuuel kuul.

Hinnangud Lääne-Euroopa majandusolukorra kohta ei ole halvenenud, kuid positiivsed ootused eelseisva kuue kuu suhtes on oluliselt nõrgenenud. Arengu aeglustumist eelseisval kuuel kuul prognoositakse Portugalis, Taanis, Prantsusmaal, Austrias ja Hollandis. Aeglustub eelkõige kapitalikulutuste kasv ja vähemal määral eratarbimine. Siiski ei käi see kõigi riikide kohta. Näiteks Saksamaa eksperdid prognoosivad eratarbimise olukorra paranemist. Selle aluseks on üksikisiku tulumaksu reform, mis käivitub uuest aastast. Ekspertide hinnangud Ida-Euroopa jooksva majandusolukorra ja eelseisva kuue kuu kohta paranevad kvartalist kvartalisse paranevad. Venemaa majanduse olukorda hinnatakse enam kui rahuldavaks. Eelseisva kuue kuu suhtes on meeleolu positiivne.

USA majanduse olukord oktoobris oli endiselt hea. Samas on aga edaspidised väljavaated muutunud kvartalist kvartalisse aina perspektiivitumateks. Kardetakse eratarbimise kasvu aeglustumist ja investeeringute kokkutõmbumist. Eksperdid on valdavalt arvamusel, et USA majandusel õnnestub ?pehmelt maanduda? ning majanduse kasvusuutlikkus jääb püsima.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:02
Otsi:

Ava täpsem otsing