Ümbrikupalk pole kuhugi kadunud

Kristina Traks 19. jaanuar 2001, 00:00

Süüdistavate firmade juhid loomulikult eitasid igasugust pettust, pidades seda naljaks või konkurentide laimuks. Vihjeid tuli transpordi-, kaubandus-, turva-, foto-, ehitus- ja reklaamifirmade ning reisibüroode kohta. Aasta tagasi tegi Äripäev samalaadse aktsiooni ning selle aja jooksul midagi muutunud ei ole.

Ümbrikupalga maksmist eitasid endanimelise fotostuudio juht Kalev Jõgeva, ASi Kadaka Säästumarket finantsjuht Maido Solovjov, transpordifirma ASi Harand-Auto juhataja Mart Mänd, fototarbeid müüva ASi Fotomax juhataja Rein Kimber ja turvaseadmeid müüva firma ASi Eltron juht Ülo Kala.

Eltronis töötanu sugulane teatas, et firmas makstakse ümbrikupalka, mistõttu tema sugulane sealt töölt ka lahkus.

Eltroni juhatuse esimees Ülo Kala välistas sellise võimaluse. ?Vaadake kas või meie keskmist palka, mis ulatub 9000 kroonini. See on ju põhiline näitaja ning samuti see, et asume oma sektoris ikkagi kõrgel positsioonil,? rääkis Kala ning oletas, et tegemist oli mõne konkurendi pahatahtlikkusega. Eltron on Eesti Turvaettevõtete Liidu asutajaliige ning Ülo Kala on selle liidu juhatuse liige.

Anonüümse vihje teatel makstakse ümbrikupalka ka Kalev Jõgeva fotostuudios, Kalev Jõgeva ise süüdistusi kommenteerida ei soovinud.

?Ei kommenteeri, ei vasta tõele,? ütles Jõgeva. Ta ei nõustunud ka kommenteerima firma ebanormaalselt väikesi palgakulusid. Äriregistri andmeil oli viis aastat tagasi asutatud firma 1999. aasta palgakulude suurus vaid 50 000 krooni, praegu töötab ettevõttes Jõgeva teatel neli inimest.

Säästumarketis müüjana töötanud naise sõnul sai ta miinimumpalka ning töötamise kohta ei tehtud talle mingit märget tööraamatusse.

?Põhjendamatu vihje, mitte mingil juhul ei tegele me sellise asjaga,? ütles ASi Kadaka Säästumarket finantsjuht Maido Solovjov. ?Jaekaubanduses võivad väikesed poekesed sellisel viisil palka maksta, kuid meie seda endale lubada ei saa.?

Praegu hoogsalt laieneva Säästumarketi keti üks omanik on ekspankur Guido Sammelselg.

Säästumarketi ketti kuulub praegu 13 kauplust üle Eesti, ettevõttes töötab umbes 200 töötajat ning finantsjuhi teatel on müüjate keskmine brutopalk Säästumarketis praegu 5000 krooni.

Ühe ümbrikupalka maksva ehitusfirma juhi sõnul pole väikestel ehitusfirmadel muud moodi võimalik ellu jääda, kui hiilida kõrvale maksude maksmisest.

?1996. aastal olin maksupettust lõpetamas, petsin ainult tulumaksuga, siis aga tulid rasked ajad ja ega ikka teistmoodi välja ei tule,? ütles ettevõtja. ?Kui suured firmad otsivad endale alltöövõtjad, siis on pettus hindadesse sisse programmeeritud.?

Ehitusettevõtja sõnul on maksupettuse teel saavutatav ehituse madalam hind sisse arvestatud ka riigihanke konkurssidele. ?Me oleme võitnud riigihankekonkursse, ausalt ei võidaks aga midagi.?

Ettevõtja sõnul tõuseks ehitamise hind kohe 15 protsendi võrra, kui lõpetataks ümbrikupalga maksmine.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:02
Otsi:

Ava täpsem otsing