Teisipäev 28. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Aktsiaoptsioon lubab tulu mitmekordistada

Kaja Koovit 25. jaanuar 2001, 00:00

Teil on vaba 30 000 krooni. Olete otsustanud raha investeerida Hansapanga aktsiasse, sest usute, et aktsia hind tõuseb juba poole aastaga.

Sellisel juhul on võimalus osta väärtpaberibörsilt aktsiaid või pöörduda panka sooviga osta liiderpanga aktsiale ostuoptsioon.

Optsioon on tuletistehing, millega klient ostab endale õiguse osta või müüa aktsiat konkreetse hinnaga mingi aja pärast. Standardlepingud on pankades tähtajaga 1 kuni 6 kuud. Optsioonilepingute tähtaeg on iga kuu kolmas reede.

Arvestades Hansapanga aktsia praegust turuhinda, õnnestub teil börsil 30 000 krooni eest saada 210 aktsia omanikuks. Seda tehingutasusid arvestamata.

Hansapanga aktsiale ostuoptsiooni sõlmimisel tuleb teil esmalt leppida pangaga kokku tehingu hinnas, millest lähtuvalt tuleb pangale maksta preemiat. Mida kõrgem on tehingu hind, seda väiksemat preemiat tuleb maksta, kuid seda suurema hinnatõusu peab aktsia tegema, et teil tehingust tulu tekiks.

Te olete konservatiivne ja valite tehingu hinnaks 140 krooni. Sellisel juhul tuleb näiteks Hansapangale maksta aktsialt 18,8 krooni preemiat.

Kasumisse jäämiseks peab Hansapanga aktsia hind tõusma 158,8 kroonini.

?Optsioon on väga hea spekuleerimisinstrument, kuid teisalt võimaldab ka riskide maandamist,? ütles Hansapanga tuletisinstrumentide osakonna spetsialist Pärt Kivaste.

Müügioptsioone kasutatakse valdavalt kaitsmaks end aktsiahinna langemise vastu.

Kivaste lisas, et spekuleerimise eesmärgil kasutatakse optsioone ka siis, kui puudub raha aktsiate ostmiseks. Optsioonilepinguga ei kaasne aktsiate väljaostu kohustust, tähtaja lõppedes on võimalik aktsiahinna tõusust saadav tulu rahas välja võtta.

Kivaste sõnul lõpeb suurem osa sõlmitud optsioonilepingutest rahas ehk siis klient ei kasuta oma õigust aktsiaid osta, vaid pank kannab tema kontole aktsiate optsioonilepingus sisalduva hinna ja optsiooni lõpetamise päeva turuhinna vahe.

Investor peaks siiski arvestama võimalusega, et turg käitub vastupidiselt ootustele ja aktsia hind ei tõuse oodatud kiirusega loodetud tasemele.

Loodetud hiigeltulu asemel kaotate sellisel juhul kogu optsioonipreemiaks makstud raha.

Börsilt aktsiaid ostes jääte kogu oma investeeringust ilma ettevõtte pankrotistumisel.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:04
Otsi:

Ava täpsem otsing