Parim investeering oli haridusse

Erki Varma 25. jaanuar 2001, 00:00

Tallinna Tehnikaülikoolis sai Urmas Kaarlep selgeks freesimise ja treimise. Pärast tegi tööpingi taga ise oma ?igulile varuosad valmis.

Nüüd tunnistab Urmas Kaarlep, et püüab suheldes ära tunda, kas inimeses töötab mootor või mitte. Endal väidab Kaarlep mootori olemas olevat ning see on teda järjest edasi ja edasi viinud.

Teadlikult ei ole ma kunagi kartnud hüpata vette tundmatus kohas. Palju on rolli mänginud ka juhus.

Murdepunktiks võib aga pidada aastat 1992, mil juhtisin väikest raamatupidamisteenuseid osutavat firmat. Samal ajal tegelesin üldse tõsisemalt kolme alaga ? audiitortegevuse, IT-tarkvara juurutamise ning raamatupidamisteenuste osutamisega. Hakkasin mõistma, et audiitortegevus on see, millega tasub tegeleda. Juhuslikult sain sama aasta suvel teada, et keegi Price Waterhouse?ist otsib kontakti kohalike audiitoritega. Läksin oma firmasid PwC-sse presenteerima. Pool aastat hiljem tuli neilt juba tõsine pakkumine.

Olen alati püüdnud arendada oma tegevust selles suunas, et minu roll firmas muutuks üleliigseks.

Otsustasin 1991. aastal ? Eestis oli siis üleminekuperiood ? investeerida oma haridusse ning minna Kõrgemasse Kommertskooli magistriõppesse.

Arvan, et kõik on mõnes mõttes jooksnud ühes suunas ning täiesti mujale ei ole hüpanud.

Mingi aeg on nüüd ühte asja aetud ja täna olen hakanud mõtlema ka sellele, kuhu edasi ja mis võiks väljund olla.

Jah, kindlasti.

Töötahe ? inimestes kas on mootor või ei ole seda. Minul on see mootor olemas, see on pidevalt töötanud ning aina edasi ja edasi viinud. Ka püsivus teatud eesmärgi suunas liikumisel on viimasel ajal oluliseks omaduseks muutunud. Kindlasti mõtlemisvõime. Võime teistest inimestest aru saada ? olen püüdnud neid järgida.

Iga mootor vajab kütust. Millega end motiveerite?

Motivatsioon on olnud erinevatel aegadel erinev. Kõrgkooli järel motiveeris eelkõige ikkagi materiaalne pool. Hiljem on raha pidevalt oma tähtsust kaotanud.

Motiveerib see, et teen seda, mida mulle meeldib teha. Ja kui mulle midagi meeldib teha, siis teen seda võimalikult hästi.

Naljaga pooleks ? tehnikaülikoolis õppisin masinatööstuse organiseerimist, mille raames õpetati ka freesimist, treimist jmt. Sellest oli niipalju kasu, et nõukogude ajal treisin varuosi oma ?igulile.

Tõsiselt ? tehnikaülikool andis üldise harituse, eelduse edasi minna. 1990-ndate alguses läbisin pooleaastase kursuse Soome raamatupidamisest. See andis arusaamise rahvusvahelise raamatupidamise põhimõtetest, mis oli sootuks midagi muud kui siin.

Praegu hoian end uute asjadega kursis ajakirjade ja raamatute vahendusel. Osalen palju ka seminaridel. Tänasel päeval on oluline selgeks teha, millist informatsiooni täpselt vaja on ning vastavalt sellele valikud teha.

Ühtegi iidolit ei ole. Hindan oma vanaisa mõju. Ta pani mind 7?8 aastasena mõtlemisülesandeid lahendama ? näiteks nipiga matemaatikaülesandeid stiilis ?toa igas nurgas istub kass, iga kassi vastas istub kolm kassi, mitu kassi on toas??

Olen veendunud selles, et intelligentsus pannakse paika varajases nooruses. Praeguses eas on see juba raske.

Maailm muutub, probleemid muutuvad. Järelikult peab ka teenuste hulk, mida PwC pakub, muutuma. Samuti tuleb jätkata standardse auditi muutmist äritegevuse auditiks ? lähemas perspektiivis püüan selle oma laua pealt edasi delegeerida.

Esimene kuldreegel on see, et teisest poolest tuleb püüda aru saada. Seejärel tuleb saavutada, et teine pool sinust aru saaks. Ning siis püüda leida lahendusi.

Pidevalt olen püüdnud arendada kuulamisoskust. Arvan, et enamik probleemidest on lahendatavad, küsimus on lõpptulemuses. Olen üritanud saavutada tulemust, kus mõlemad osapooled oleksid võitjad. Probleemid ei lahene, kui protsessi käigus otsustab üks pool jääda oma kasti ja ma pean tunnistama, et ma ei suutnud teda sealt välja tuua.

Ühest küljest olen väga palju ära teinud. Teiselt poolt aga öelda, et 37- aastaselt on kõik tehtud ? kõlab väga kummaliselt. Ma peaks veel kaks?kolm asja võtma ja ära tegema.

See aasta on minu jaoks edasiminek ? osalen PwC Ida-Euroopa uute partnerite hindamiskomisjonis. See on uueks väljakutseks rahvusvahelisel tasandil.

Ma kujutan ette, et mind on väga raske osta. Kõik minu senised liikumised on esialgu ikkagi kaasa toonud rahalise kaotuse. Oluline on motivatsioon. Väljakutse.

Konkreetset numbrit on raske välja öelda. Ma võin senisest rasvast ka rasked ajad üle elada.

Ühest küljest oli minu jaoks oluline ühiskondlik väljund heategevuse näol. Teisest küljest ? osalemine Klubi tegevuses andis mulle midagi ka vastu ? mitte rahaliselt, aga mind huvitava informatsiooni ning huvitava ja arendava seltskonna näol.

Kaudselt ? läbi igasuguste maksude ? tehakse seda nagunii. Ei ütleks aga, et heategevusega peab tegelema. Pigem võiks see olla soovituslik. Heategevusega tegelemist võiks pidada ühiskonnas heaks tooniks, mitte kohustuseks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:04
Otsi:

Ava täpsem otsing