Teisipäev 21. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kriis Eesti suurimas allhankijas Elcoteqis väiksemaid ei hirmuta

Viktoria Korpan 30. jaanuar 2001, 00:00

?Sõltuvus tellijast on meil küll olemas, kuid meie firma ei ole nii kergesti haavatav kui Elcoteq - Ericsson oli nende jaoks ikka suurklient, mille kaotamine maksab valusasti kätte,? rääkis allhanke korras elektroonikaseadmeid tootva, 51 mln aastakäibega OÜ Fabec Elektroonika üks omanikke Andrei Nassonov. ?Meil ei ületa aga ühegi hankija osa 20 protsenti toodangust.?

Nassonovi sõnul maandab riski see, et nende hankijad on nn vana majanduse ettevõtted. ?Üritasime saada endale klientideks konservatiivseid ettevõtteid, mille tegevust on lihtsam prognoosida,? ütles Nassonov. ?Ühe hoobiga meid jalust maha ei saa. Sellised pisemad, stabiilsemad ja kindlamad ettevõtted annavadki Eesti majanduskasvu.?

Üle 80protsendi Fabeci toodangust läheb Rootsi, 13 protsenti Norrasse ja 3 protsenti ?veitsi. 70 ettevõtte aktsiatest kuulub Rootsi firmale Fabec Group. Nassonovi sõnul on firma kasumis.

Tallinnas umbes aasta mobiiltelefonide osasid tootnud Rootsi tööstuskontserni Nolato Tallinna tehase tegevjuht Peeter Mõrd rääkis, et Ericssoni otsus lõpetada mobiiltelefonide tootmine tema juhitava ettevõtte tegevust ei mõjuta.

?Ericsson on küll meie kõige suurem klient, end meie klient on ka USA elektroonikakontsern Flextronics International, kes Ericssonilt mobiiltelefonide tootmise üle võttis. Lepingud on meil aastaks sõlmitud ja nad lähevad Flextronicsile üle,? selgitas Mõrd. ?Me jätkame oma tööd plaanipäraselt.?

Nolato Tallinna tehase toodangust moodustab Mõrdi sõnul allhange 100 ning kogu toodang läheb Eestist välja. ?Täpseid käibenumbreid ei saa öelda, kuna tegemist on börsiettevõttega,? ütles Mõrd.

?2000. aasta esimeses pooles ei ole laienemist planeeritud, aasta teisel poolel on laienemine võimalik, sõltub uutest projektidest,? rääkis Mõrd. ?Mobiilkommunikatsiooni ettevõtete eripära ongi paindlikkus ? vajaduse korral kiiresti kasvada, vajaduse korral kiiresti kokku tõmbuda.?

Investeerimispanga LHV üks omanikke Tõnis Haavel on seisukohal, et allhanked on Eestile ülimalt olulised. ?Situatsioonis, kui Eesti ise ei suuda inimestele tööd pakkuda, pooldan allhankeid.?

Allhange on vajalik kogemuste omandamiseks. ?Normaalne oleks, kui eestlased suudaksid väärtustada midagi muud peale juppide kokkupanemise,? lisas Haavel.

?Eesti majanduse jaoks oleks kõige mustem stsenaarium, kui allhankele orienteeritud Eesti ettevõtetest otsustaks Kreenholm ära kolida. Kui see juhtuks, oleks see regiooni jaoks sotsiaalne krahh,? sõnas Eesti Ekspordiagentuuri direktor Lea Kroonmann. ?Sellist võimalust võib juba praegu vestlustest ametiühingutega välja lugeda,? märkis ta. Kreenholm kuulub täielikult Rootsi tekstiilifirmale Boras Wäfveri AB.

Olukorda aitaks Kroonmanni hinnangul parandada see, kui riik teeks uutele investoritele jaoks soodustusi.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:04
Otsi:

Ava täpsem otsing