Edumeelses regioonis enam edukaid firmasid

01. veebruar 2001, 00:00

Eestis on palju edukaid ettevõtteid, kellest enamikku me ei tunne, ometi annavad need tööd tuhandetele inimestele ja maksavad miljoneid kroone makse. Äripäeva koostatud kiiresti arenevate ettevõtete, nn gasellide TOPis on 667 väike- ja keskmise suurusega firmat, kes kolme aastaga on kasvatanud käivet või kasumit vähemalt 50%.

Kuigi kiiresti arenevaid väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtteid on igas Eestimaa nurgas, võib tähelda seaduspära ? mida arenenum on regioon, seda rohkem on seal ka edukaid firmasid.

Gaselli TOPi eriväljaandes avaldatud edukate väikeettevõtete paiknemise kaart peegeldab hästi eri piirkondade arengut. Seda võiksid lähemalt uurida kõik need, kes on kutsutud ja seatud tegelema regionaalarengu probleemidega, alustades kasvõi regionaalminister Toivo Asmerist ning lõpetades omavalitsusjuhtidega. Näiteks kõnealusest 667 firmast 310 asuvad Harjumaal ja Tallinnas. Tartumaal on 84 edukat väikeettevõtet, Pärnumaal 44, Lääne-Virus 36.

Valged ?laigud? kaardil, s.o piirkonnad, kus on vähem kui 20 gaselli, on Võru-, Valga- ja Põlvamaa, samuti Ida-Viru-, Järva- ja Jõgevamaa, Lääne- ja Hiiumaa.

Miks siis mõnes paigas on väga vähe edukaid väikefirmasid? Läänemaa ettevõtja Mati Kallemetsa sõnul on sealkandis väga vaevaline kommunikatsioon: side, teed, transport. Järva rahvas on traditsioonides kinni ? tegeldakse peamiselt põllumajandusega, ütleb sealne ärimees Arvi Schilf. Kõikjal on puudus kvalifitseeritud tööjõust. Lisaprobleeme on toonud Eesti liitumine Euroopa Liiduga: euronõuete täitmiseks peavad firmad investeerima suuri summasid lühikese aja jooksul. Raskusi on teisigi, näiteks pangast laenu saamisel ? pank vaatab maal asuvat kinnisvara teise pilguga kui linnas paiknevat hoonet.

TOPis toodud väikeettevõtted, ka kolm- ja poolsada firmat väljaspool Tallinna ja Harjumaad, on vaatamata raskustele hästi hakkama saanud ? ilma kisa ja kärata. Ise koolitavad töötajad, leiavad turud, laiendavad tootmist, loovad uusi töökohti. Ja ei vannu alla euronõuetele, nt 30 kalafileed tootvast firmast 16 on liitumiseks valmis ? turg on nagunii läänes, ja kui toodang ei vasta nõuetele, ei saa ka eksportida.

TOPi esimene firma, OÜ Reet Oil, asub Rakveres, teine Harjumaal, kolmas Viljandis, neljas Põlvamaal ja viies Tartus. Ja kuigi järgmised viis kohta on hõivanud Tallinna väikefirmad, võib öelda: selleks, et edukas olla, ei pea tingimata pealinnas asuma, määrav on ärimeeste endi ettevõtlikkus. Kui seda pole, ei sünni elujõulist firmat ka inkubaatori tingimustes.

Kõik, mida riik on teinud ettevõtluskeskkonna parandamiseks , nt uus tulumaksuseadus, kehtib ühtviisi kõigis maakonnis. Seega tuleb gasellikaardi nn valgete laikude põhjusi otsida ?valgetest? piirkondadest. Jüri Käo on õigesti märkinud: ettevõtja jaoks on oluline mikrotasand ehk suhted omavalitsustega. ?Valged? omavalitsused, analüüsige oma tegevust ? ehk kiratseb piirkond hõlpsasti kõrvaldatavate vigade tõttu: asjaajamine on bürokraatlik, tegevuslitsentside väljastamine, maa erastamine jm ettevõtlusega seotud küsimuste lahendamine aeganõudev.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing