TÜ Püünist kimbutab kalapuudus

Tiit Efert 02. veebruar 2001, 00:00

?Turgu, kuhu kala müüa, on küllaltki lihtne leida,? ütleb firma üks omanikke Hindrek Vahemaa. 1999. aastal saatis Püünis pool toodangust ?veitsi, ülejäänud läks Taani ja Rootsi. Nüüd läheb ?veitsi kolmveerand kaubast, lisaks on USA ja Kanada turg.

Kuigi põllumajandusministeeriumi töötleva tööstuse büroo juhataja Tiina Saroni andmetel pole viimastel aastatel ahvena ja koha püügikogused küll vähenenud, on Vahemaa sõnul kasvanud töötlejate arv. Saroni arvestuste kohaselt tegeleb ahvena ja koha töötlemisega praegu üle 30 firma, neist 16 vastavad ka euronõuetele.

Vahemaal on plaan hankida kala Venemaalt. ?Viibisin 1980. aastatel Lääne Siberis. Seal oli hästi palju kala.? Takistuseks võib saada Vene firmade mittevastavus euronõuetele.

Vahemaa ja Püünise teine omanik Rein Laaniste hakkasid kalandusega tegelema juba kaheksa aastat tagasi. Maakohas oli ettevõtluse käivitamine raske. ?Pangad ei taha tunnistada sealset kinnisvara. Oleks sama hoone Tallinnas, hindaks pank seda mitu korda kõrgemalt,? räägib Vahemaa. Kogu oma vara mängu pannes moodustasid mehed 1995. aastal täisühingu, mis võimaldas laenu saada. Nüüd hoiab täisühing mehi tagasi. ?Liiga suuri riske ei julge võtta, kalkuleerime rohkem,? lausus Vahemaa. Firma kiire arengu puhul on teisigi riske. Kui kogused suurenevad, võib partiisse sattuda kehvema kvaliteediga kala.

Padise vallavanema Leemet Vaikmaa sõnul on Püünis maapiirkonna kohta suure käibega ettevõte. 500 elanikuga Harju-Risti jaoks on Püünis ka oluline tööandja. ?Püünis pakub tööd, mida on paljud võimelised tegema,? sõnas Vaikmaa. Vahemaa sõnul pole vaid kaks töölevõetut oma tööga hakkama saanud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing