Bushi maksuplaan kriitika all

Sirje Rank 07. veebruar 2001, 00:00

Kriitikute sõnul läheb lõviosa säästust rikastele, samas kui vaesed ei võida kümnele aastale kavandatud 1,6 triljoni dollarilisest maksukärpest suurt midagi.

Seistes USA maksumaksja nimele väljastatud hiiglasliku t?eki kõrval 1600 dollarile, mis on keskmise kahelapselise perekonna sääst, lubas George W. Bush õnnelike näidisperede taustal kasu kogu rahvale ning madalamat tulumaksu tagasiulatuvalt aasta algusest.

?Usun kindlalt, et maksude alandamine aitab oluliselt kaasa USA majanduskasvu taastumisele,? ütles Bush, ?ning et raha lisamine ameeriklaste taskusse on seejuures peamine tegur.?

Bushi ettepanek on asendada praegused viis maksuvahemikku neljaga ning alandada ligi 40protsendilist maksimaalset tulumaksu määra 33 protsendile ja madalaimat 15% määra 10 protsendile.

?Kõik tulumaksu määrad peavad alanema,? ütles Bush. ?Maksukoodeks ei tohi edukust karistada.?

Lisaks tahab Bush suurendada iga lapse pealt ette nähtud maksuvaba summat 500 dollarilt 1000 dollarile.

Läinud kuul sai Bush plaanile olulist toetust USA keskpanga juhilt Alan Greenspanilt, kes ütles, et kriisiohus majandusele võivad maksukärped koos intressimäärade alandamisega osutuda kasulikuks kasvustiimuliks.

Bush esitab oma maksuplaani kongressile homme, kus demokraatide leerist tulnud kriitika ennustab pingelist vägikaikavedu.

Opositsiooni hinnangul sisaldab Bushi plaan kaht põhilist viga ? see võib tekitada uue eelarvedefitsiidi ning soosib liiga ilmselt rikkaid ameeriklasi.

?Me ei taha, et korduks 1981. aasta,? ütles senati demokraatide liider Tom Daschle viitega Ronald Reagani ametiajale. ?See tõi nelja triljoni dollari suuruse avaliku sektori võla, mis meil siiani kaelas on.?

Senati eelarvekomitee liige, demokraat Ken Conrad, nimetas plaani ?ebaõiglaseks? ? üle 40% ?vabanenud? summadest läheb kõige rikkamale ühele protsendile USA maksumaksjatest.

Piltlikult võivad aastas 300 000 dollarit teenivad ameeriklased osta säästetud raha eest Lexuse, 50 000dollarilise tuluga perel jätkub napilt uue summuti tarvis, ütles Daschle.

Demokraatide hinnangul pole vaja alandada tulumaksu, mis on niigi alanenud, vaid vaadata üle palkadelt võetavad maksud eesotsas sotsiaalmaksuga, mis on järsult tõusnud. 80% töötavatest ameeriklastest maksab nendeks maksudeks rohkem kui tulumaksu. Samal ajal laekub 80% USA föderaalsest tulumaksust kõige rikkamalt 20 protsendilt.

Demokraadid alandaksid tulumaksust vaid 15% miinimummäära, mis endiselt alandaks ka rikaste maksukoormat, kuid kõigest 1300 dollari võrra.

Suurt kasu lõikavad tulumaksu alandamisest ka Bushi enese valitsuskabineti liikmed ? tegemist on läbi aegade kõige ?jõukama? USA valitsusega, kus 16 uuest ministrist 13 on miljonärid ning mitmed ka multimiljonärid. Asepresidendi Richard Cheney isiklik vara ulatub ajalehe Times andmeil vähemalt 14 miljonile dollarile ja välisminister Colin Powelli vara 18 miljonile, rahandusminister Paul O?Neill ja kaitseminister Donald Rumsfeldi on isikliku vara suuruseks deklareerinud üle 60 miljoni dollari.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:07
Otsi:

Ava täpsem otsing