Riigikohus: Rask mõjutab kohtuasju poliitiliste avaldustega

ÄP Online 08. veebruar 2001, 00:00

Vastates üleeile riigikogus arupärimisele prokuratuuri reformi kohta, kritiseeris justiitsminister riigikohtu halduskolleegiumi otsust, millega tunnistati õigusvastaseks justiitsministri käskkiri Võru prokuröri ametist vabastamise kohta.

Riigikohus peab oma lahendite analüüsimist ja arvustamist demokraatlikus õigusriigis igati loomulikuks ja ka vajalikuks.

Võimude lahususe ja kohtute sõltumatuse põhimõttega ei ole aga kooskõlas poliitilise surve avaldamine konkreetsetes kohtuasjades.

Iseäranis pole see kohane nendes asjades, kus avaldusega esinev minister oli ise protsessis osaline.

Minister Raski avaldus: ?Sellest kohtumaratonist järelduste tegemise ruumi on nii riigikogul, justiitsministril kui ka kohtutel, eelkõige riigikohtu halduskolleegiumil,? peab ilmselgelt silmas käimasolevaid ja tulevikus üleskerkivaid kohtuvaidlusi justiitshalduse küsimuses ja on oma kontekstis tõlgendatav edasise administratiivse ja poliitilise surve ähvardusena.

Ministri äsjased avaldused riigikogus demonstreerivad, et poliitilise ja administratiivse võimu vahendeid püütakse aeg-ajalt kohtuasjade mõjutamiseks kasutada.

Kohtunikud on korduvalt kohtute seaduse eelnõu küsimuses toimuvas diskussioonis avaldanud kartusi, et niisuguseid kohtuasjade mõjutamise vahendeid ei jäeta vajadusel kasutamata.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing