Amortiseerunud elektrisüsteemi hind võib olla inimelu

Margit Mikk-Sokk 14. veebruar 2001, 00:00

Eelmisel aastal oli Eestis 356 elektrijuhtmete- ja seadmete riketest põhjustatud tulekahju, katkised paigaldised põhjustasid nii lühiseid kui surmavaid elektrilööke.

Selleks, et veenduda hoone elektrisüsteemide korrashoius ja vajadusel seda parandada, tuleb elektripaigaldise omanikul või valdajal tellida kontroll. Elektripaigaldiste korralise ülevaatuse nõue on sätestatud Elektriohtusseaduses.

Juba käesoleva aasta alguseks pidid oma elektrisüsteemi korrasolekut kontrollida laskma kõrgema ohuga elektripaigaldiste valdajad ? rohkem kui kahe korteriga elamud (kortermajad) ja üle 35 amprise peakaitsmega elektripaigaldiste omanikud. Need on näiteks mitmesugused suured hooned, sh tööstushooned, aga ka suurema elektritarbimisega eramud.

Väiksema ohuga elektripaigaldiste kontrollimiseks (35 amprise ja väiksema peakaitsmega elektripaigaldised) on aega 1. jaanuarini 2003. Siia gruppi kuuluvad näiteks ühepereelamud ja üksikkorterid.

Kõrgema ohuga elektripaigaldisi saab kontrollida volitatud tõendamisasutus, nt Elektrikontrollikeskus või lisakontrolliõigusega elektritööde ettevõtja (selle kohta saab infot Tehnilise Järelevalve Inspektsioonist). Väiksema ohuga elektripaigaldisi võivad lisaks neile kontrollida ka teised elektritööde õigusega ettevõtted.

Kontrolli käigus vaadatakse üle kogu elektrisüsteem ? peakaitsmed, juhtmed, kaablid, pistikupesad jne. Samuti kontrollitakse dokumentatsiooni korrasolekut (projekt, teostusjoonised, kontrollmõõtmiste protokollid).

Vajalikud kontrollmõõtmised (juhtmete isolatsioon, maandustakistus jne) tuleb tellida eraldi tööna elektritööde firmast. Kui kontrollimisel avastatakse puudusi, siis nende likvideerimise saab omanik või valdaja tellida elektritööde litsentsi omavalt firmalt. Esmakontroll on soovitav tellida igal juhul, vaatamata korrasoleku tasemele, sest siis saab teada, mida on vaja parandada.

Kui elektripaigaldis on korras või avastatud puudused kõrvaldatud, annab kontrollija elektriohutuse kohta tunnistuse, mis tõestab seadusega kehtestatud kohustuse täitmist. Tunnistust võib vaja minna ka maja registrisse kandmisel, kindlustuslepingute sõlmimisel, laenude saamisel jne.

Kindlustamisel on oluline meeles pidada, et õnnetusjuhtumi puhul, mis on tingitud elektrisüsteemide rikkest ja kus elamuvaldaja ei ole täitnud Elektriohutusseaduse nõudeid, võib kahjunõue jääda rahuldamata.

Registrit kontrollimiste kohta peab Tehnilise Järelevalve Inspektsioon, kellel on õigus nõuda ka elektripaigaldise kasutamise peatamist ning määrata juriidilistele isikutele kuni 20 000 krooniseid trahve.

Olevalt tööde mahust läheb elektripaigaldise kontroll maksma mõnituhat krooni, lisaks tuleb tellida kontrollmõõtmised. Seni on nii Tallinnas kui ka mujal Eestis kontrollitud väga vähe objekte.

Vello Raamat
Retke tee 26 korteriühistu juhatuse liige

Sellest, et seadusega on kehtestatud elektrisüsteemide kontrollimise nõue, pole ma kuulnud. Nähtavasti on liiga vähe teavitamisele tähelepanu pööranud. Meie korteriühistus on elektrisüsteemi väljavahetamine sellest hoolimata oluline teema. Praegu kaardistame olukorda, et välja selgitada, kui suur on maja elektrivõimsuse vajadus ning suvel on plaanis elektrisüsteem välja vahetada. Lihtsalt peakaitse, juhtmed ei pea praegusele koormusele vastu ja on amortiseerunud. Kui maja veerandsada aastat tagasi ehitati, oli inimestel vähem kodumasinaid ning võimsustki vähem vaja. Praegu aga vahetatakse näiteks gaasipliite elektripliitide vastu ning see nõuab omakorda lisavõimsust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:09
Otsi:

Ava täpsem otsing